Kontakty

Obchodná hra v systéme nadstavbových školení pre knihovníkov. Odborné školenie pre knihovníkov

tréningový skript. Cesta.

Tento scenár som použil ako psychologický tréning pre tínedžerov (Rada stredoškolákov Mestskej rozpočtovej vzdelávacej inštitúcie „Yarskaya SOŠ č. 1“) na preventívnu prácu na výskyte hádok a konfliktov v tejto skupine. Školenie sa uskutočnilo vo forme samostatnej lekcie, ktorá predstavila potrebné fázy -rozcvička, hlavná časť, reflexia a diskusia.

Ciele ׃ Prevencia hádok a konfliktných situácií v skupine.

Úlohy:

    súdržnosť skupiny;

    pomáhať rozvíjať empatiu a sebauvedomenie;

    rozvíjanie zručností pre spoločné aktivity;

    rozvoj zručností „cítiť skupinu“ a jej jednotlivých členov;

    rozvíjanie zručností v poskytovaní a prijímaní spätnej väzby.

Veľkosť pásma : 12 ľudí.
zdroje: priestranná miestnosť bez zbytočného nábytku, ľahké stoličky podľa počtu účastníkov, čelenky (pre polovicu účastníkov), list papiera Whatman, balíček fixiek pre každého, technický prostriedok na prehrávanie hudby, zvukový záznam s relaxačnou hudbou (Bellasuspávanka, RobPattinson), kartičky (podľa počtu účastníkov) s napísanými menami účastníkov, sprostosti, cukríky.

čas: aspoň dve hodiny.

PRIEBEH HRY

Pred vchodom do triedy sú 3 boxy rôznych farieb: žltá, červená a čierna. Každý účastník školenia pri vstupe umiestni žetón do škatuľky farby, ktorá sa mu páči.

(Žltá znamená radosť, červená znamená vzrušenie, čierna znamená smútok).

Fáza 1 - fyzické zahriatie.

Vedúci: Dobrý večer, chlapci. Požiadam vás, aby ste sa postavili do kruhu v určitej vzdialenosti od seba a opakovali po mne pohyby a frázy, ktoré teraz ukážem.

Cvičenie „Babička z Brazílie“

Vedenie : ( Postavte sa rovno, držte ruky v bok, veselo): "Mám babičku v Brazílii!"

Vedenie : ( Opakujte polohu 1, potom vykročte pravou nohou dopredu a otočte nohu dovnútra): "Má túto nohu!"

Vedenie : ( Opakujte pozície 1 a 2, potom otočte telo tak, aby sa ľavé (pravé) rameno posunulo dopredu a položte lakeť ľavej (pravej) ruky dopredu a ruku vsuňte pod pazuchu. ): "Má takú ruku!"

Vedenie : ( Opakujte pozície 1, 2 a 3, potom nakloňte hlavu na rameno a stočte ústa) : "Hlavu má na jednej strane a ústa má krivé!"

    (Opakujte pozície 1, 2, 3 a 4, potom vo výslednej polohe hlasno skočte) : “Skáce a kričí: “Som tá najkrajšia babička v Brazílii!!!”

Cvičenie "Nosič na batožinu"

Vedúci: Teraz si predstavme, že konečne prišli vytúžené letné prázdniny. Odišli ste na prázdniny s dedkom na dedinu, ďaleko, do najhlbšieho lesa, ďaleko od ruchu mesta a hlučných pouličných davov. Museli ste tam ísť vlakom. Vstúpite teda do vozňa, nájdete si svoje kupé a zistíte, že len horný nosič batožiny je bez vecí. Na vrch musíte umiestniť svoju veľkú a ťažkú ​​cestovnú tašku. Najprv si však túto svoju tašku predstavte čo najživšie. Tu stojí pred vami. Akú má farbu? Aký tvar? Cítite jeho váhu: je celkom pôsobivý, ale stále sa s touto úlohou dokážete vyrovnať. Si dostatočne silný a šikovný na to, aby si vyhodil batožinu na poschodie. Poďme sa pripraviť. Položte nohy na šírku ramien! "Vzal" náklad. Zdvihnite ho... Cítite napätie v náručí? Práca svalov chrbta? Polica je vysoká. Aby ste tašku zatlačili celú cestu, musíte sa postaviť na prsty môj steny. Ešte jedno úsilie a... taška je na poličke! Wow! Teraz sa môžete úplne uvoľniť a sadnúť si na stoličku. Niekoľkokrát stlačte a uvoľnite prsty, otáčajte rukami.

Cvičenie Špagety

Vedenie : Dobre. Ale cesta je dlhá. Bolo by fajn sa medzitým občerstviť. Predstavte si, že instantné rezance zalejete vriacou vodou. Nie sú to však len rezance- Toto sú skutočné špagety! Na tanieri pred vami ležia dlhé tenké cestoviny. Uchopme jeden z nich prstami. Voľne visí, kýva sa zo strany na stranu. Ak začneme otáčať rukou, naše imaginárne cestoviny sa začnú krútiť ako šnúrka alebo povraz. Skúste špagety zavesiť vidličkou. „Otočte“ ich na vidličku. Chyťte cestoviny do úst. Teraz sa premeňte na špagety. Relaxujte, hojdajte rukami, cíťte sa ako skutočné rezance...

2. fáza – ponorenie sa do hernej situácie.

Vedúci: Váš vlak dorazil do dlho očakávanej stanice. Ale cesta do dedkovho domu je ešte ďaleko. Včera ste sa vo vlaku bavili a zaujímavo. Boli ste spolu -a žiadni dospelí. Ale deň, ktorý prišiel, bol úplne iný ako ten predchádzajúci. Bolo tmavé a šedé. Bolo to smutné a zlé. Začali ste na seba reptať a bezdôvodne sa hádať. Konflikty sa z ničoho nič rozhoreli ako prskavky, no na rozdiel od nich rýchlo nevyhoreli. Nikto nemohol pochopiť, čo sa deje. A stáli ste pred voľbou, čo robiť? Oplatí sa riskovať a vydať sa na nebezpečnú cestu, alebo zostať tu, no zároveň pokračovať v hádkach a konfliktoch. čo si vyberiete?

(Ak sa členovia skupiny rozhodnú cestovať (čo je zvyčajne prípad), potom ďalšia etapa práca.)

3. fáza - prekonávanie prekážok.

Cvičenie „Začarovaný les“

(Na podlahe je kriedou nakreslená trasa alebo vyznačená lanom. Pozdĺž tejto trasy je niekoľko stoličiek položených v reťazi za sebou. Výsledkom je kľukatá cesta dlhá tri až päť metrov.)
Vedúci: Vstúpili ste do lesa. Ale ukázalo sa, že je očarený. Prečo je považovaný za očarovaného? Pretože sú v nej oblasti, pri vstupe do ktorých človek prestáva vidieť. Ak sa vám podarí prejsť takýto úsek cesty, zrak sa vám vráti. Takéto oblasti sú viditeľné zvonku. Preto si môžete navzájom pomôcť vyrovnať sa s touto úlohou. Začarované miesta budete musieť prekonať vo dvojici. Jeden v páre bude vodcom a druhý bude nasledovníkom. Nasledovateľ má zaviazané oči. Jeho úlohou je sledovať trasu a nestratiť sa alebo nezísť z cesty. Moderátor mu bude dávať pokyny slovami: doľava, doprava, dva kroky vpred a podobne. Samozrejme, nesmie sa k nasledovateľovi priblížiť, dotýkať sa ho rukami a nejako inak ako slovami usmerňovať činy svojej partnerky. Keď nasledovník prekoná prekážku, sám sa stáva vodcom a pomáha svojmu partnerovi na ceste.

(Účastníci sú rozdelení do dvojíc)

Ste si istý svojimi schopnosťami? V spoľahlivosti partnerov? Stalo sa vám už, že ste v napätí stratili nad sebou kontrolu a zabudli na tie najjednoduchšie veci: napríklad kde je pravica a kde ľavica? Nemýľte si tieto smery pri prechádzke čarovným úsekom lesa. Skôr ako sa pustíme do pohybu, je dôležité si zapamätať nasledovné: líder je výhradne zodpovedný za nasledovníka. Musí ho jasne a včas upozorniť na všetky možné nebezpečenstvá a prekážky. A po druhé: milí diváci, úspešnosť pasáže závisí od vás. Zachovajte ticho, aby ste nenarušili kontakt medzi partnermi prechádzajúcimi po začarovanej ceste. Pozorujte, ako každá dvojica organizuje prechod, aké sú rozdiely v konaní účastníkov.

(Vedúci zaviaže oči jednému z členov prvej dvojice cez oči a hra sa začne. Keď všetky dvojice prekonajú začarovaný úsek cesty, začne sa diskusia o tomto cvičení.)

Vedúci:

    Ako ste sa cítili pri chôdzi so zaviazanými očami?

    Čo sa ukázalo byť pre vás ťažšie: kráčať po chodníku alebo riadiť konanie vášho partnera?

    Čo videli diváci?

    Kto si zapamätal a dokáže ukázať typickú reč tela hráčovi, ktorý prechádza začarovanou oblasťou?

    Ako sa líši správanie človeka zbaveného schopnosti vidieť svet okolo seba?

Cvičenie "Priepasť"

Vedúci: Teraz vás žiadam, aby ste išli ku schodom. Postavte sa na schody a postavte sa medzi zábradlie a nakreslenú čiaru.

(zaujať východiskovú pozíciu)

Vedúci: Musím vás varovať, že sa teraz ocitnete vysoko v horách, kde na vás čakajú vážne nebezpečenstvá. Čiara, ktorú vidíte pred sebou, je- to nie je len čiara, je to hranica úzkej cesty. Za ňou sa otvorila hlboká priepasť, do ktorej padá, nenecháva žiadnu nádej zostať nažive. Na môj signál sa zmeníte na bizarné skalné bloky, ktoré visia nad cestou tým najneočakávanejším spôsobom. Vykročte nohy, natiahnite ruky, zohnite sa... Horolezcom sa stáva len účastník úplne vľavo. Jeho úlohou- prejsť po celej dĺžke priepasti bez toho, aby ste do nej spadli. Horolezec môže prekonať cestu akýmkoľvek spôsobom: vtesnať sa do úzkych štrbín medzi skalami, hľadať výklenky, plaziť sa, držať sa „skaly“... Hlavná vec- nespôsobujte nikomu škodu ani bolesť. Hneď ako prvý horolezec dokončí časť cesty, ďalší účastník sa môže zmeniť zo skaly na človeka a začať svoju nebezpečnú cestu. Ten, kto dôjde na koniec ťažkej cesty, sám sa zmení na kameň. Je dôležité, aby ste všetci prekonali túto prekážku a bezpečne prešli nebezpečný úsek trasy.

(Keď všetci členovia skupiny prekonali medzeru, môžete diskutovať o pocitoch, ktoré zažili počas cvičenia.)

Cvičenie "Swamp"

Vedúci: Len čo sa vám, temperamentným cestovateľom, podarilo prejsť cez neprístupné hory, nastalo nové nešťastie. Cestou ste natrafili na blatistý močiar. Je možné ju prejsť len cez ojedinelé hrbole. A nesmiete zakopnúť, inak sa môžete ľahko utopiť v bažine. Teraz začnete svoju cestu cez močiar. Buďte veľmi opatrní! Pomôžte si navzájom pohybovať od hrbole k hrbolčeku. Podporte svojich spolubojovníkov, aby nespadli do močiara. Pretože prichádzaš spolu a každý Máte právo počítať s pomocou svojich spoločníkov. Akékoľvek naliehanie, hrubosť voči súdruhom, nedostatok zdržanlivosti, unáhlenosť a nepremyslené činy môžu každého z účastníkov a skupinu ako celok priviesť k smutnému výsledku. A naopak: vzájomné porozumenie, zodpovednosť, pod Udržanie si priateľov zabezpečí úspech.

( Stoličky (podľa počtu účastníkov) sú umiestnené v kruhu Zavrieť medzi sebou. Vyzvite účastníkov, aby si vyzuli topánky a vyliezli na stoličky)

Vedenie : vy začni sa pohybovať na môj príkaz. Budete sa presúvať zo stoličky na stolička v smere hodinových ručičiek. Prvá fáza bude dokončená, keď sa vrátite na stoličku, z ktorej ste začínali. Vpred!

(Po dokončení členov skupiny táto úloha)

Vedenie : Výborne! Ale tvoja cesta cez močiar ešte nie je dokončený. ja Navrhujem, aby ste stáli dvaja na jednej stoličke (odstráňte 3 uvoľnené stoličky z kruhu).

(Skupina sa začína opäť pohybovať v zložitejších podmienkach. Po úspešnom dokončení tejto fáze vytiahnuť kruh ešte tri stolička. Pohyb sa opäť odohráva cez zriedkavé „hrbolčeky“. Prechod cez močiar sa považuje za dokončený a úloha je splnená, keď je všetko účastníkov sa nachádzajú podľa tri hráč na jednej stoličke
a ak sa im to podarilo, navzájom sa podporovať, prežiť stoličky, kým moderátorka napočíta do desať. )

4. fáza - spoločná tvorivosť.

Cvičenie "Večer" stretnutia"

Vedenie : Väčšinu cesty ste už prešli pešo. Avšak, cestaešte nedokončené. Predtýmrozložené vamina veľkom jazerena druhom brehu ktorej je chata.Ale príde večer a ty sa rozhodnešodložiť prechodaž do rána. Koniec koncov, stále potrebujete postaviť plť – iné plavidlo nemáte a ani neočakávate. vy rozvedeny oheň, pripravená večera, mal občerstvenie. Ešte sa mi nechce spať. Je pre vás príjemné sedieťpri ohni, chatovať s priateľmi, len sa baviť.Vo večerných hodinách so zvláštnym potešením počúvať rôzne zaujímavé príbehy . Preto vás pozývam napísať svoj vlastný príbeh. Ale urobte Toto bude to potrebné neobvyklým spôsobom. naša históriabudú vytvorené spoločne. Niektopríbeh sa začne od vás. najprv povie rozprávač pár fráz, potom zatlieskam tlieskať rukami, a pokračovanie príbehu bude musieť prísť so svojím susedom naľavo . Potom ten správny príbeh prešiel na ďalšie a tak ďalej. Ale! Druhý rozprávačmusí vysloviť text v špeciálnom jazyku - „jibrish“. Bavlna- tretí účastník sa vracia k príbehu a pokračuje príbeh v ruštine. Po štvrté znovu hovorí Jibriona." Piaty sa vraciak príbehu a pod. Inými slovami, každý nepárny hráč rozpráva rozprávku história, všetci ten párny ju „zdvihne“ v „jibrish“.

ale Čo je to „jibrish“? Toto je imaginárneJazyk. Nejaký gýč, blábol. Samozrejme, výraz „jibrish“ môže byť podobný nejakému jazyku zo skutočného života- francúzština, anglicky, nemecky. Ako napríklad v známej pseudotalianskej piesni postáv film „Formula lásky“: „Uno, Uno, uno, un momento!..." Alebo možno jazykom neponechávajte žiaden národný jazyk Vlastnosti, a obmedzíme sa výlučne na emocionálne zafarbenie reči, umocnenie príbehu mimikou a gestikulácia. Ak všetci rozumejú, začnime!

Cvičenie „Snívaj náš skupiny"

Vedenie : Čas je však už neskoro. Pred zajtrajším prechodom cez jazero si musíme oddýchnuť. Unavení cestovateliaoddýchnuť si a zaspať.A všetci majú sny. Zatvorte oči a predstavte si, čo by ste chceli vidieť sen...

(zapnite jemnú relaxačnú hudbu)

Vedenie : Vykúzlite si v mysli obraz- obraz tvojho sna... Máš nádherné sny! Predstavte si, že sa nad vami vznášajú vaše sny, ktoré sa navzájom prepletajú a objaví sa nový obraz- spoločný spánok našej skupiny...

(umiestnite veľký list papiera Whatman do stredu kruhu a okolo neho - značky. Hudba hrá počas cvičenia)

Vedenie : Otvorte oči... Teraz vám predstavíme spoločný sen, ktorý sme mali v túto magickú noc. Pri plnení úlohy nesmiete za žiadnych okolností rozprávať! V opačnom prípade budeme strašiť svoje sny a nič nám nevyjde. Teraz potichu zoberiete fixky a začnete kresliť svoj sen. Zároveň si dávajte pozor na to, čo stvárňujú vaši súdruhovia. Vaša úloha- vytvoriť obraz kolektívneho sna našej skupiny. To znamená, že sa musíte pokúsiť „zabudovať“ svoj obrázok do systému iných obrázkov, aby ste získali jeden ucelený obrázok. Ešte raz vám pripomínam, že všetko treba robiť potichu. Prosím, začnite!

Etapa 5 - dokončenie cesty.

Cvičenie "Raf"

Vedúci: Prišlo ráno. Po spoločnej práci ste postavili plť z kmeňov stromov a spustili ju do vody. Pravda, neďaleko rástli len mladé stromčeky s tenkými kmeňmi, takže plť, hoci bola dosť silná, sa mohla pri nerovnomernom umiestnení nákladu nebezpečne nakloniť a dokonca aj prevrátiť.

(vyzvite účastníkov, aby si sadli na „plť“, berúc do úvahy určitú nestabilitu plte. Pripomínajte, že je nebezpečné posúvať jej ťažisko)

Vedúci: Vydali ste sa teda na plavbu po jazere. Počasie bolo priaznivé, jazero bolo pokojné a vy ste dúfali, že cesta bude jednoduchá. Ale keď ste sa dostali do stredu jazera, z ničoho nič sa objavil obrovský orol a z nejakého dôvodu sa začal veľmi zaujímať o vaše remeslo. Orol, ktorý nad vami urobil pokojný kruh, pristál na okraji vašej plte a okamžite prerušil nestabilnú rovnováhu...

(byť do tejto chvíle mimo hraníc „plte“, stáť na okraji plte).

Vedúci: Vám Je naliehavé preskupiť, aby sa plť neprevrátila!

Iba vy ste zmenili svoje miesta s ohľadom na hmotnosť neočakávaného „cestujúceho“, keď orol opäť vzlietol a presunul sa na druhý okraj plte.

(rýchlo zmeňte svoju polohu; zopakujte tento postup ešte dvakrát alebo trikrát, nahláste, že orol odletel a opustite „plť“)


Vedenie
: Tu je konečne pobrežie. Naša cesta sa blíži ku koncu. Už je vidieť kolibu, kde býva dedko. Tak veľmi ste sa tešili na toto stretnutie, tak veľmi ste chceli požiadať dedka o radu, čo robiť, ako ďalej žiť v radosti, bez hádok a konfliktov. Keď sa priblížite k chate, vyleziete na verandu a zaklopete na zamknuté dvere. Dvere sa otvoria samé a vy vojdete dnu. Tam na vás pri veľkom drevenom stole čaká váš starý otec. Povedz mu o svojich problémoch.

- "Čo odo mňa chceš?"- pýta sa dedko.

-"Len ty nám môžeš pomôcť! Urob to!"

-"Nie, - hovorí starý otec.- Mýliš sa. ja Nemôžem ti pomôcť."

- "Prečo sa pýtaš. Takýto obrat ste určite nečakali.

-"Pretože, - Hovorí starý otec- že len ty si môžeš pomôcť. Už ste to takmer urobili, prešli dlhou a ťažká cesta a prekonávanie mnohých prekážok. Koniec koncov, takmer ste sa nehádali a podporovali ste sa.Ja len môžem povedať, čo musíte urobiť. Na to však musíte splniť tri úlohy."

Cvičenie "V vzájomné role"

Vedúci: Každý z vás musí stvárniť jedného zo svojich kamarátov tak, aby ho všetci ostatní spoznali. Musíte líčiť bez použitia slov, iba pomocou mimiky, gest, pantomímy. Na každé uhádnutie sú dané tri pokusy. Ak náhodou dostanete kartičku s vaším menom, nevadí.

(Účastníci si losujú vopred pripravené kartičky z kôpky, na ktorej sú napísané mená všetkých členov skupiny)

Cvičenie "Metafora"

Vedúci: Ďalšia úloha je táto. Opäť musíte náhodne vytiahnuť jednu z kariet s menom jedného z chlapcov v našej skupine. Teraz však musíme prísť s nejakou metaforou Pomoc umožňuje ostatným uhádnuť, koho kartu máte. Metaforou môžu byť riadky z piesne, živý obraz, možno nejaký druh asociácie spojený s touto osobou. Môžete napríklad ponúknuť nasledujúcu metaforu: „Keď si spomeniem na túto osobu, predstavím si starý orientálny džbán so zlatým ornamentom, v ktorom obyčajná voda pôsobí chutne a sladko...“ Alebo: „Spoznávanie záľub tohto človeka Okamžite si spomeniem na leto, rieku, skoré ráno a plavák potápajúci sa do vody...“

Cvičenie "Darčeky pre priateľov"

Vedúci: Tu je posledná úloha. Tretíkrát si budete musieť vytiahnuť vizitku. Ale teraz už nebude potrebné hádať osobu. A ak natrafíte na kartičku s vlastným menom, môžete si s niekým otvorene vymeniť. Chcem vás pozvať, aby ste si navzájom dávali darčeky. Predstavte si, že ste kúzelníci a ste schopní splniť túžbu akejkoľvek osoby. Pozrite sa na svojho partnera, hádajte, o čom sníva. Aký darček by chcel dostať? Ak uhádnete správne a bude mať radosť z darčeka, ktorý mu dáte, tak ste sa pochopili a už medzi vami nebudú žiadne konflikty.

6. fáza - rozlúčkový rituál.

Cvičenie. Dávam ti to ako znamenie...

(Pripravte si „darčeky“ (sladkosti). „Darčeky“ sú umiestnené v krásnej váze, ktorá stojí na rituálne vyzdobenom stole v strede haly.)

Vedenie : Pozývam všetkých, aby si zobrali hrsť „darčekov“ a priblížili sa k druhému so slovami: „Prinášam ti tento dar ako prejav svojej vďačnosti za...“

Každá osoba dokončí vetu v závislosti od vzťahu, ktorý sa vyvinul počas tréningu: „Za porozumenie, lásku, uznanie, pomoc atď. (Počas recitácie sa dar ponúka na zjedenie)

Vedúci: A teraz vás o to žiadampoďakujte si navzájom, že ste sa spolu hrali a urobili toto cvičenie. Za 15 sekúnd musíte objať čo najviac svojich kamarátov.

7. fáza – diskusia o školení

(pripravte si karty pre každého účastníka)

Vedúci: Každý z vás dostal kartičky s otázkami. Žiadam vás, aby ste na ne odpovedali.

    Ktoré momenty z hry sa vám páčili najviac? prečo?

    Ktorá úloha bola najťažšia? prečo?

    Cítili ste pri hre podporu a pomoc svojich spolubojovníkov?

    Dozvedeli ste sa niečo nové o členoch kapely?

    Vedeli ste sa počas hry vyhnúť hrubosti, agresivite alebo konfliktom?

    Dá sa v živote žiť bez hádok a urážok?

Hostiteľ: Žiadam vás, aby ste žetóny vložili do škatúľ podľa vašej nálady. Školenie sa skončilo a život je pred nami, čomu bol venovaný náš tréning. Vďaka všetkým!

2018

Odborní pracovníci knižníc Novoanninského okresu sa zúčastnili na seminári „Knižnice MKUK „NMB“: význam optimalizácie a transformácie knižničných činností. V rámci seminára sa riešili otázky organizácie a spôsobov ďalšieho rozvoja okresných knižníc v rámci o knižničný systém, sú zhrnuté výsledky práce knižníc za rok 2017, zaznamenané ich úspechy a problémy.


Účastníci seminára dostali zmysluplné rady týkajúce sa organizovania prác na oslavu 90. výročia okresu, propagácie kníh a čítania medzi rôznymi používateľskými skupinami a implementácie federálneho zákona z 29. októbra 2010 „O ochrane detí pred informáciami škodlivými pre ich zdravie a zdravie“. rozvoj.” Pre zabezpečenie efektívnosti seminára bola pre knižničných odborníkov zorganizovaná výstava „Knižničné smernice“, ktorá predstavila legislatívne dokumenty z oblasti knihovníctva, ale aj odborných periodík. Na záver každý účastník seminára dostal balíček učebných materiálov.

2017

Odborné stretnutia


V čitárni medzisídlovej knižnice sa opäť zišli knihovníci, aby sa zúčastnili seminár „Knižnica: nová príležitosti a novú kvalitu. Práca s určitými kategóriami používateľov." Program seminára zahŕňa: konzultácie, odbornú komunikáciu, výmenu skúseností v otázkach ako vytváranie prístupného prostredia a organizovanie služieb pre rôzne skupiny používateľov, formy knižničných služieb pre sociálne slabé kategórie čitateľov, moderné prístupy prilákať deti vo veku základnej školy k čítaniu, elektronické služby ako jedna z foriem obsluhy vzdialených používateľov. Kolegovia sa na seminári aktívne zúčastnili a vymieňali si skúsenosti k téme vyučovacej hodiny. Nakoniec účastníci odpovedali na minidotazník „Ako sa vám páčil náš seminár?“

2016

Kreatívne laboratórium "Hľadám niečo nové"

V knižnici Bocharovskaja sa konalo tvorivé laboratórium pre kolegov knihovníkov MKUK „NMB“. Jej témou je „Knižnica a mládež: hľadanie nových nápadov“. Východiskom tvorivého laboratória bola virtuálna prehliadka knižnice Bocharov. Účastníci sa stretli výstavy kníh, kreatívne dielačitateľov knižnice. Hlavná knihovníčka, Bigileva T.A. poznamenal, že jej knižnica nie je len zbierka kníh, ale aj vzdelávacia inštitúcia, miesto komunikácie a oddychu medzi mladými ľuďmi. Tatyana Aleksandrovna predstavila formy práce s mládežou, ktoré aktívne využíva vo svojej práci: literárny kaleidoskop, interaktívne hry, šoková lekcia, prechádzky v knižnici atď. Príbeh sprevádzala elektronická prezentácia „S knižnicou životom“.

Pre kolegov bola zorganizovaná odborná platforma „Knižnice pre mládež“, v rámci ktorej sa vymieňali skúsenosti knižníc Durnovskaja, Popovskaja (Berezovské vidiecke osídlenie), Polevaja, Čerkesovskaja, Galuškinskaja, Deminskaja, Krasnokorotkovskaja.

Posledným podujatím bolo uskutočnenie časti knižničného questu „Book Senses“ medzi účastníkmi laboratória. Súťažiaci prešli stanovišťami, z ktorých každé bolo spojené s ľudskými zmyslami. Na stanici „Vision“ hráči porovnávali portréty autorov kníh s ilustráciami k literárnym dielam, účastníci si mohli vyskúšať svoje sluchové vnímanie hádaním literárnych obrázkov z opisov na stanici „Dotyk“, pomocou hmatového vnímania hádali skryté predmety; pod látkou a koreloval ich s hrdinami literárnych diel.

Na záver kolegovia vyjadrili poďakovanie organizátorom a účastníkom laboratória a priali si, aby túto formu odborného štúdia v budúcnosti neopustili.

Workshop „Knižnica je územím zdravého životného štýlu“

Knihovníci MKUK „NMB“ sa opäť zišli v medzisídelnej knižnici, aby sa zúčastnili workshopu „Knižnica je územím zdravého životného štýlu“. Téma seminára nebola zvolená náhodou, pretože na ňu sú najviac náchylní mladí ľudia a tínedžeri negatívny vplyvživotné prostredie a spoločnosť. A knižnica nesie aj svoj diel zodpovednosti za podporu zdravého životného štýlu a prevenciu asociálnych javov v spoločnosti.

Prítomných privítala vedúca oddelenia inovačných a metodických aktivít Biryukova S.M., ktorá vo svojom príhovore upozornila na dôležitosť práce knižníc pre podporu zdravého životného štýlu, upozornila na využívanie inovatívnych foriem práce s mládežou, na potrebu aktívnejšieho využívania moderných informačných a komunikačných technológií pri tejto práci.

Počas seminára prebehla výmena osvedčených postupov v práci okresných knižníc, ktoré aktívne pracujú na podpore zdravého životného štýlu a prevencii asociálnych javov. O svojej práci hovorili kolegovia z rodinnej čitateľskej knižnice, ústrednej detskej knižnice, knižníc Berezovskaja, Staroanninskaja, Popovskaja (vidiecka osada Trostjanskoje).

Zástupca riaditeľa pre prácu s deťmi Yarovaya O.O. uskutočnila s účastníkmi seminára časť literárno-športového festivalu „Buďte zdraví bez lekárov“.

Knihovníci robili ranné cvičenia, vytvárali denný režim, zúčastňovali sa improvizovaného rybolovu a riešili hádanky.

Program seminára bol ukončený informačnou recenziou „Téma zdravého životného štýlu v ruskej literatúre“. Metodista Z.I. Lavrentieva predstavila diela takých slávnych autorov ako: A.S. Puškin, S. Yesenin, M. Bulgakov, V. Vysockij, Ch.

Účastníci vyjadrili poďakovanie organizátorom seminára a zanechali záznam v knihe návštev.


Odborné stretnutia

Odborní pracovníci okresných knižníc sa zúčastnili na seminárnom stretnutí „Výsledky práce knižníc v Novoanninskom okrese za rok 2016“.

Účastníkom sa prihovorila riaditeľka MKUK “NMB” L.V. Blahoželanie k narodeninám bolo zaslané hlavnej knihovníčke Trostyanskej knižnice A. V. Mordvinceve a tímu bola predstavená nová zamestnankyňa Krasnokorotkovskej knižnice T. N.

Pracovná časť stretnutia obsahovala informačno-analytický prehľad „Práca knižníc MKUK „NMB“ v roku 2015. Vedúca inovačného a metodického oddelenia Biryukova S.M. analyzovala činnosť systémových knižníc, zaznamenala pozitívne a negatívne stránky v práci knižníc.

Podrobný rozbor masovej práce s deťmi pripravila Yarovaya O.O. Zástupca riaditeľa pre služby deťom.

Osobitnú pozornosť knihovníkov upriamila na konzultáciu „Postup pri vypĺňaní výkazov a postup pri podávaní štatistických výkazov“ v súvislosti s novými zmenami v štvrťročných výkazoch a tlačivách 6-NK. Metodistka, Lavrentieva Z.I. na konkrétne príklady preukázali vyplnenie oznamovacích formulárov.

Na záver všetci účastníci seminára dostali balíček s učebnými materiálmi.

2015

Seminár „Plánovanie v knižnici: skúsenosti a hľadanie“

„Plánovanie v knižnici: Skúsenosti a hľadanie“ bol názov seminára pracovníci knižnice okres. Teoretická časť seminára pozostávala z nasledujúcich posolstiev: „Plánovanie a reportovanie v knižnici“, ktoré pripravila metodička Z.I. Lavrentieva," Knižničné zbierky a katalógov“, vedúci oddelenia spracovania a akvizície L.N. Boldyreva, „Propagácia knižničných zdrojov a služieb prostredníctvom internetovej stránky“, vedúci sektora automatizácie a informačných technológií N.V. Vlasová.

V praktickej časti prebehla prezentácia zbierky kreatívnych nápadov z centrálnej detskej knižnice. Yarovaya O.O. Zástupkyňa riaditeľa pre prácu s deťmi navrhla kolegom podoby a názvy podujatí k výročiam detských spisovateľov, k výročiam kníh, ale aj k udalostiam miestneho historického, environmentálneho a historického zamerania.

Do pozornosti účastníkov seminára dáva vedúci oddelenia inovačných a metodických činností S.M. Biryukova prezentovala informačný prehľad odborných časopisov a metodických materiálov „Profi-Press“.

Na záver kolegovia dostali balíček učebných materiálov, ktoré využijú pri práci svojich knižníc.

V medzisídelnej knižnici sa uskutočnil slávnostný ceremoniál odovzdávania ďakovných listov Volgogradskej oblastnej dumy zamestnancom medzisídelnej knižnice.


Cena bola odovzdaná Tikhonova T.P. hlavný knihovník čitárne a O.I Hlavný knihovník pobočky medzisídelnej knižnice, asistent poslanca Volgogradskej regionálnej dumy A.P. Shabunin


Tým svojim kolegom k zaslúženému oceneniu srdečne zablahoželali.

03.09.2015 hlavná knihovníčka knižnice Novoselskaja

Drobysheva Nina Vladimirovna oslavuje svoje výročie.

“Knižnica miestnej histórie je územím veľkých príležitostí”

Pod týmto názvom sa v medzisídlovej knižnici nachádzalo tvorivé laboratórium pre odborníkov mestskej knižnice a vidieckych knihovníkov. Táto téma nebola prevzatá náhodou, pretože miestna história vždy bola a zostáva jednou z najdôležitejších oblastí knižničnej činnosti.

Pracovný program laboratória zahŕňal: konzultácie " Miestna história knižnice: formy umiestňovania lokálnej historickej literatúry“, platforma na výmenu skúseností „Majstrovanie a hľadanie“, kde hlavní knihovníci knižníc Durnovskaja, Staroanninskaja, Deminskaja, Filonovskaja, Martynovskaja, Bolyše-Golovskaja aktívne a kreatívne prezentovali svoju miestnu knižnicu. histórie činnosti, vymieňali si skúsenosti pri zavádzaní inovatívnych foriem práce v tomto smere.

Literárne stretnutie s miestnymi básnikmi a spisovateľmi „Cesta po literárnej mape Novoanninského okresu“, na ktoré boli pozvaní všetci účastníci tvorivého laboratória, dostalo od kolegov pozitívnu spätnú väzbu.

Pri zhrnutí práce laboratória kolegovia zaznamenali rozmanitosť foriem miestnych historických aktivít, ich jasný neštandardný obsah, využitie bohatého materiálu miestnej histórie a kombináciu tvorivého potenciálu knižníc s klubmi, vzdelávacími inštitúciami a iné organizácie.

Seminár „Úloha moderná knižnica
v občiansko-vlasteneckej výchove jednotlivca“

V medzisídelnej knižnici sa uskutočnil seminár „Úloha modernej knižnice v občiansko-vlasteneckej výchove jednotlivca“, ktorého sa zúčastnili mestskí a vidiecki knihovníci. obecných knižníc Novoaninský okres.

Pracovným programom seminára boli konzultácie o určovaní úlohy knihy a čítania v systéme občiansko-vlasteneckého vzdelávania jednotlivca, efektívne formy knižničnej práce s deťmi a mládežou.

Uskutočnila sa tvorivá výmena skúseností „Zachovajme hrdinskú históriu hrdinského ľudu“, kde vystúpenia účastníkov sprevádzali prezentácie, tematické zložky a fotoalbumy.

Mnohých účastníkov seminára zaujala recenzia materiálov vydávaných krajskou knižnicou pre mládež: recenzia literatúry „Children of the Void“, ktorá odhaľuje tému detí ulice v modernej ruskej próze, bibliografická revue „Education of Senses“ odhaľuje tému tolerancie v zahraničnej beletrii, príručka „Ľudia s neobmedzenými možnosťami“ ponúka prehľad beletristických diel, ktorých hlavnými postavami sú ľudia, ktorí prekonali určité životné bariéry, ľudia, ktorí sa ocitli v ťažkých životných situáciách.

Recenzia „Hlavné postavy rovesníkov“ je zostavená zo stránok kníh súčasných autorov o dnešnej mládeži a iných.

Účastníci seminára poukázali na potrebu, aby knižnice pracovali na občianskej a vlasteneckej výchove mladej generácie, najmä vo svetle posledných udalostí vo svete, potrebu formovania občianstva a vlastenectva na základe štúdia histórie rodná krajina, prostredníctvom beletrie, využívania interaktívnych foriem verejných podujatí.

rok 2014

Ach, výročie, výročie!

28. 10. 2014 metodička medzisídelnej knižnice

Ľudmila Valentinovna Rebrinaoslavuje svoje výročie.

Robotníci

Knižnica a mládež: problémy, formy práce

Pod týmto názvom sa uskutočnil seminár pracovníkov knižníc, na ktorom sa zúčastnili knihovníci z mestských a vidieckych knižníc regiónu, ako aj knihovník z Poľnohospodárskeho učilišťa Novoanninského. Seminár otvorila riaditeľka MKUK „NMB“ Vlasová L.V., pričom zdôraznila otázky organizačného charakteru a načrtla úlohy a smerovanie činnosti inštitúcií na najbližšie obdobie.

Na tému interaktívnej organizácie knižničného priestoru pre mládež diskutovala vedúca oddelenia inovatívnych a metodických aktivít Biryukova S.M., pričom upozornila poslucháčov na potrebu zlepšiť formy a metódy prilákania mladých ľudí k čítaniu, pomocou interaktívnych , prezentácia, multimédiá, mobilné formy vo svojej práci, s dôrazom na vhodnosť využívania tradičných a inovatívnych foriem masovej práce, akými sú knižnica Non Stop, arteterapia, bookcrossing, flash mob, sedenie v knižnici mládeže, quest a iné.

O svoje skúsenosti v tomto smere sa podelila hlavná knihovníčka Novoselskej knižnice N.V.Drobysheva formou epištolárneho labyrintu „Píšem vám...“ s účastníkmi seminára k 215. výročiu narodenia A.S. Na prechod labyrintom bola potrebná znalosť diel A.S. Puškina, najmä tých častí diel, ktoré obsahovali korešpondenciu hlavných postáv. Uskutočnenie takýchto podujatí jasne preukázalo potrebu organizátorov a účastníkov hlboko čítať diela a prispelo aj k rozvoju obzorov ich účastníkov a pestovaniu lásky a úcty k ruskej klasike.

V téme propagácie kníh a čítania medzi mládežou pokračovala bibliografka MKUK „NMB“ Z.I. Lavrentyeva, pričom zdôraznila dôležitý aspekt „Čítaním do rozvoj osobnosti“, pričom si všíma dôležité body pri organizovaní čítania pre mládež, vrátane potreby dôkladnejšieho prístupu k zostavovaniu fondu pre čítanie mládeže, a tiež odporúčané knihy od najzaujímavejších a najobľúbenejších autorov.


14. mája sa v rámci školy knihovníckych zručností „Sebavedomý knihovník“ v priestoroch knižnice Panfilov uskutočnil workshop „Ku knihám a čítaniu voľným časom a komunikáciou“. Workshop je intenzívne vzdelávacie podujatie, kde si odborníci navzájom vymieňajú názory a skúsenosti na konkrétnu tému. Workshop otvorila riaditeľka MKUK „NMB“ Vlasová L.V., ktorá upozornila na potrebu vypĺňania voľného času obyvateľstva organizovaním krúžkov a ochotníckych spolkov v knižnici. Účastníkom, knihovníkom z knižníc AMO, Novokievsk, Poltava, Novoselskaya, bola ponúknutá konzultácia „Amatérske združenia: od nápadu k realizácii“ a prebehla výmena skúseností o organizovaní klubov a krúžkov v knižnici.

Hlavná knihovníčka Panfilovovej knižnice Vasilyeva L.I. pripravili prezentáciu o činnosti bábkového divadla Zabava a detský klub„Zernyshko“ hovoril o vytvorení týchto združení, uskutočnených podujatiach a ťažkostiach, s ktorými sa počas organizácie stretával. Za zmienku stojí vysoká organizácia práce v týchto združeniach, tvorivá činnosť knihovníka L.I. Vasilyeva, detských účastníkov a rodičov.

Klub „Khutoryanka“ úspešne funguje v Novokievskej knižnici. O svojej činnosti hovorila hlavná knihovníčka N.I. Členovia klubu, starší ľudia tu nachádzajú komunikáciu, zoznamujú sa s najnovšou literatúrou, aktuálnymi článkami z periodík. Noviny „ZOZH“ sú obzvlášť populárne.

Workshop, ako forma zdokonaľovania pracovníkov knižníc, bol v našej práci prvýkrát použitý a prijatý Pozitívna spätná väzba kolegov.

Ach, výročie, výročie!

17. 3. 2013 vedúca oddelenia inovácií a metodických činností
Svetlana Matveevna Biryukováoslavuje svoje výročie.

Robotníci
MKUK "Novoanninskaya Intersettlement Library"

srdečne blahoželám kolegovi.

Schopnosť komunikovať je jednou z hlavných profesijných funkcií knihovníka. Nemôžeme o sebe vždy povedať, že to úspešne realizujeme. Stretnutia s psychológmi – odborníkmi na ľudské porozumenie – sú pre nás preto vždy užitočné.

Ako často sa v knižničnom svete odohrávajú stretnutia s predstaviteľmi príbuzných profesií, ktorí dobre rozumejú podstate, črtám a problémom našej profesie? Zamestnanci CBS mali šťastie: vo štvrtok 19. apríla nás navštívila novinárka, učiteľka a PR špecialistka Svetlana Vyacheslavovna Novatorova.

Tréningový seminár – tak sa dá opísať formát stretnutia. Najzaujímavejšie na tom nie je to, že Svetlana Vjačeslavovna nás presvedčila, že každý knihovník je rečník a rečník, t.j. verejná osoba, ktorá vie, ako skladať a prednášať prejavy. Toto sme uhádli sami. Zaujímavosťou je, že nás o tom presvedčila pomocou našich „príbuzných“, „kameňov úrazu“, ktoré nám boli dávno známe.

Ako viesť rozhovor, ak sa v knižnici človek správa nevhodne, jednoducho arogantne, alebo naopak zmätene prešľapuje a nevie, čo potrebuje? Ako povedať o sebe, svojej knižnici alebo knihe tak, aby človek všetko zahodil a utekal do knižnice? Ako niečo odmietnuť návšteve bez toho, aby ste ho urazili? Ako presvedčiť človeka, ktorý tvrdí, že čítať nechce a že nikto čítať nepotrebuje?

Praktické úlohy a tréningové cvičenia navrhnuté Svetlanou Vjačeslavovnou ma priviedli k myšlienke, že odpovede na všetky tieto otázky možno nájsť vo svetovej i domácej klasickej i modernej literatúre. Vezmite si akúkoľvek literárnu zápletku a uvidíte, že je založená na psychologickej nekompatibilite postáv a nedodržiavaní zákonov úspešnej komunikácie. Jednoducho povedané, neschopnosť vzájomnej komunikácie, nepochopenie toho, kto je samotný hrdina, kto je jeho partnerom, aké sú ich ciele a vzájomné očakávania. Nie som pripravený niesť zodpovednosť za všetku svetovú a domácu klasickú a modernú literatúru, ale dovolím si tvrdiť, že to všetko stojí na tom, že psychológovia pracujú zle. Ospravedlňujem sa psychológom a špecialistom na komunikačné technológie, ale táto fráza je len praktickým stelesnením rady samotných psychológov, že najlepšie je začať správu a komunikáciu nejakou nezvyčajnou frázou, ktorá okamžite zastaví pozornosť. Z frázy, ktorá niekedy prichádza z opačného smeru, ale prinúti partnera, aby sa začal zaujímať a sústrediť sa na to, čo sa mu hovorí.

Na získanie týchto zručností stačí veľa čítať a častejšie sa stretávať s profesionálnymi psychológmi ako S.V. Novatorová.

Ch. metodička Ústrednej okresnej nemocnice pomenovaná po. F.M. Dostojevského
Galina Palgueva

  • Pridať komentár

Komentáre

Streda, 25.04.2012 12:11 -

Svetové, domáce, klasické a modernej literatúry nemôže „držať sa toho, či psychológovia pracujú dobre alebo zle“. Vyjadrenie autora na túto tému postráda elementárnu logiku a zdravý rozum.

Streda, 25.04.2012 21:10 -

Literatúra vždy „spočíva na tom, čo sa deje“, čo existuje v našom krásnom a „bláznivom, bláznivom svete“ Beletria sa tiež nazýva „veda o duši“ a „veda o človeku“. A to je práve oblasť záujmu psychológie. Dobrý spisovateľ je vždy dobrý psychológ. Profesionálny psychológ zase môže brať literárnu situáciu a vzťah literárnych postáv ako vizuálnu pomôcku na nápravu skutočných (každodenných) psychologických situácií. Už dlho existujú pojmy ako „psychológia čítania“ a „biblioterapia“ a za nimi je, prirodzene, skutočná práca. “Elementárna logika a zdravý rozum” je výborná vec... na učebnicu matematiky, fyziky, učebnicu podnikania atď. V ľudskej duši, v psychológii a beletrii, nie je všetko také „elementárne priamočiare“, ale ak k diskutovanému článku pristúpite s trochou zmyslu pre humor, viete si predstaviť ten obraz... Takže „Lady Macbeth z Mtsenského okresu“ prišla k psychológovi (psychoterapeutovi .. všetko jej doslova vysvetlil, ako konať, aby vášeň lásky nepripravila pani o rozum... Toto všetko si vypočula, prijala do vedenia, nie). zabiť niekoho... Dobre? OK dobre!!! Ale... ľudstvo by Leskovo majstrovské dielo nedostalo. „Všetky šťastné rodiny sú si podobné.“ – to je prvý riadok „Anny Kareniny“. Bude dobre, keď všetky nešťastné rodiny prídu za psychológom a on im všetko vysvetlí a všetci budú spokojní...rovnako. A bude to nudné a nebudú tam L.N. Tolstoj a veľkolepý umelecké práce. Pravdepodobne aj tento komentár postráda zdravý rozum a logiku... ale... to, čo vyrástlo, narástlo. Neexistuje však žiadna logická a priamočiara únavnosť.

Obchodné hry v knižnici

Orenburg

Orenburg

2008
T

Vládna agentúra kultúra
Regionálne univerzálne vedecká knižnica ich. N. K. Krupskaja

Vedecko-metodické oddelenie

Obchodné hry v knižnici

Zbierka učebných materiálov

Orenburg

Zostavila A. A. Utevalieva, hlavná knihovníčka vedecko-metodického oddelenia
Redaktorka Kamskova T. A., vedúca redakčného a vydavateľského oddelenia
Za prepustenie zodpovedá: Kuchapina L.L., zástupkyňa riaditeľa pre výskum
Obchodné hry v knižnici: zbierka učebných materiálov / Regionálna univerzálna vedecká knižnica pomenovaná po. N.K. CME; Comp. A.A. Utevalieva. – Orenburg, 2008. - 54 s.

Drahí kolegovia!
Materiály zborníka „Business Games in the Library“, ktoré vám dávame do pozornosti, sú publikované v edícii „Naša profesia“, ktorú vydáva Národná vzdelávacia inštitúcia OUNL pomenovaná po ňom. N.K. Krupskaja.

Účelom zbierky je aktivovať, uplatniť inovatívne technológie v systéme sústavného vzdelávania pomoc knihovníkom pri prekonávaní psychických bariér pri profesijnom rozvoji.

Zbierka obsahuje súbor tréningových, vzdelávacích a simulačných hier, ktoré sú originálnym vývojom popredných ruských knihovníkov E.R. Sukiasyan a N.V. Zbarovskej, ako aj materiály testované odborníkmi z knižníc v amerických systémoch profesionálneho rozvoja.

Dúfame, že materiály v zbierke pomôžu pri práci na zlepšovaní profesionálna dokonalosť knihovníci.

NMO OUNB pomenovaná po. N.K. Krupskaja

^ Obchodné hry ako forma efektívneho školenia pre knihovníkov

Zmeny sociokultúrneho prostredia a princípy organizácie knižničnej činnosti určujú nové požiadavky na zamestnancov knižnice. Nepochybne zastarané odborné znalosti brzdia modernizáciu obecných a vidieckych knižníc. Dôležitým faktorom je preto dostupnosť príležitostí na aktualizáciu odborných vedomostí a zručností knižničných špecialistov úspešný vývoj knižnice a ich uspokojenie potrieb spoločnosti v oblasti informácií a vedomostí.

V podmienkach obmedzeného rozpočtu na financovanie dodatočné vzdelanie pracovníkov knižnice a nedostupnosť prameňov pre vidieckych knihovníkov odborné informácie Je obzvlášť dôležité zvoliť formy tréningu, ktoré vám umožnia efektívne a efektívne krátka doba majster potrebné znalosti a zručnosti. Zároveň je potrebné nielen neustále aktualizovať poznatky, ale aj rozvíjať nové prístupy, ktoré ovplyvňujú zmeny v spôsobe myslenia.

Na riešenie týchto problémov nie sú tradičné formy školení (prednášky, diskusie, dokonca aj semináre) vo väčšine prípadov dostatočne efektívne. Jednou z foriem odborného vzdelávania sú preto dynamické formy, akými sú napríklad obchodné hry.

Vedci zistili, že pri prezentácii materiálu na prednáške nie je absorbovaných viac ako 20% informácií, zatiaľ čo v biznis hrách je to asi 90%. Zásadný rozdiel medzi obchodnými hrami a tradičnými vyučovacími metódami je v tom, že počas školenia členovia skupiny sami „extrahujú“ vedomosti, čím aktivujú účasť všetkých a pri tradičnom školení sa prenášajú hotové vedomosti.

Podstatou biznis hier je riešiť skutočné problémy a robiť s nimi súvisiace rozhodnutia na základe daných situácií. Hlavnou črtou obchodnej hry je, že navrhované úlohy nemajú správne hotové riešenia. Možnosti sa vyvíjajú a zvažujú priamo počas hry, ktorých priebeh sa nedá predvídať. Pri realizácii obchodných hier sa školenie uskutočňuje podľa princípu „úloha-riešenie“, a nie podľa princípu „otázka-odpoveď“.

Rôzni výskumníci predložili svoje vlastné typy klasifikácie obchodných hier. N.V. Zbarovskaja, učiteľka na Štátnej univerzite kultúry a kultúry v Petrohrade, klasifikuje tieto typy obchodných hier: cvičné hry, hry na hranie rolí, modelovacie hry, organizačné a akčné hry.

Podľa tejto klasifikácie sú tréningové hry zamerané na rozvoj zručností a schopností systematizovať informácie.

Hry na hranie rolí zabezpečiť rozdelenie rolí, spracovanie informácií a prípravu materiálu v súlade s navrhovanou úlohou.

Simulačné hry sú hry obsahujúce prvky modelovania činností alebo predmetov. Umožňujú organicky kombinovať metódy práce s informáciami a špecifické odborná činnosť knižnice.

Autor učebnice „Business Games: Development, Organization, Conduct“ V.Ya. Platov uvádza svoju typológiu obchodných hier, kde okrem hrania rolí, simulačných, organizačných a akčných hier venuje veľkú pozornosť metóde analýzy konkrétne situácie(MAX).

Pri použití metódy analýzy konkrétnych situácií je študentom prezentovaná situácia spojená s niektorým aspektom fungovania konkrétnej organizácie alebo podniku. Úlohou stážistov je kolektívne prijať manažérske rozhodnutie v špecifikovanej situácii. Zvláštnosťou metódy a jej odlišnosťou od hrania rolí a simulačných hier je absencia rolí (nižšie sú príklady hier súvisiacich s MAX, testovaných v knižniciach v Rusku a USA).

^ Etapy obchodných hier

Štruktúra obchodných hier zvyčajne zahŕňa niekoľko fáz: prípravná fáza, úvodná časť, práca v skupinách (samotná obchodná hra), analýza výsledkov, zhrnutie.

^ Prípravná fáza . Diagnostikuje sa stav herného objektu, identifikujú sa problémy a bolestivé body, určí sa herná stratégia, vytvorí sa jej predbežná štruktúra, premyslí sa zloženie skupín, pričom sa zohľadnia rôzne prístupy hráčov k uvažovanému problému. , robia sa prípravy Pracovný list, vyvíjajú sa herné kritériá.

^ Úvodná časť. To zabezpečuje orientáciu tímu na ciele a zámery hry, psychologickú prípravu účastníkov a mobilizáciu ich tvorivého a intelektuálneho potenciálu. Tímy dostanú vopred pripravené materiály. Ak je hra rozdelená do niekoľkých etáp a jej realizácia si vyžaduje predbežné štúdium literárnych prameňov a právnej dokumentácie, potom môže byť účastníkom ponúknutá prednáška, konzultácia, prehľad literatúry a zadanie domácej úlohy.

^ Skupinová práca . Každá skupina pracuje samostatne a vstupuje do obchodného kontaktu s inými skupinami alebo hráčmi rolí iba vtedy, keď existuje funkčná herná potreba. Účastníci každého tímu predkladajú návrhy na vyriešenie problému.

Pri analýze výsledkov a zhrnutí obchodnej hry je vhodné správne vysvetliť dôvody problémov, ktoré sa vyskytli počas hry, upozorniť na nedostatky v projektoch tímov, informovať, že všetky projekty budú dokončené a prijaté ako základ, vysvetliť účastníkom, že výsledky nebudú viesť k administratívnym a organizačným záverom, pretože prezrádzajú problematická situácia a načrtnúť spôsoby, ako to vyriešiť.
^ Situačná analýza alebo metóda prípadovej štúdie:

skúsenosti s ruskými knižnicami

Analýza špecifických situácií umožňuje vo vzdelávacom prostredí obrátiť sa na konkrétnu skúsenosť, aby sme ju pochopili. Hlavnou úlohou je pomôcť účastníkom korelovať ich skúsenosti s navrhovanými prístupmi a modelmi, diskutovať o nich počas skupinovej práce a samostatne rozvíjať usmernenia a metódy konania v reálnych situáciách.

Situačná analýza ako vyučovacia metóda preukázala svoju životaschopnosť a vysokú účinnosť. Svedčia o tom skúsenosti z organizovania školiaceho seminára v Karelskej republike, vedeného pod vedením slávneho knihovníka E.R. Sukiasyan v roku 2002.

Aplikačný model učenia túto metódu je interpretovaná autorom nasledovne: situácia je špecifikovaná a na analýzu sú ponúknuté 3–4 možnosti jej vývoja v závislosti od akceptovaný hlavou rozhodnutia a žiadne z nich by nemalo byť zjavne pritiahnuté za vlasy alebo umelé.
Metóda situačnej analýzy pri vedení školiaceho seminára

v knižniciach Karélskej republiky

Všeobecná štruktúra programu školiaceho seminára pozostávala z piatich blokov:

Predbežné alebo úvodné;

Tri bloky priamo súvisiace so situačnou analýzou:

Situácie výberu, prijímania, prepúšťania, umiestňovania personálu,

Situácie súvisiace s pokročilou prípravou

Situácie prevádzkového personálneho manažmentu;

Finále, alebo finále.

Nižšie sú uvedené varianty situácií na analýzu, ktoré navrhol E.R. Sukiasyan pre pracovníkov knižnice Karélskej republiky. (Rozbor konkrétnych situácií a závery zo školiaceho seminára nájdete v časopise „Vedecko-technické knižnice.“ – 2002. - č. 11. – S. 25-45).

^ Situácie výberu, prijímania, prepúšťania, umiestňovania personálu.
I. Potrebujete najať knihovníka. Vyjadrite svoj názor na to, koho by ste uprednostnili (za rovnakých okolností):

1) zamestnanec so špeciálnym (knižničným) vzdelaním;

2) zamestnanec s praxou v knižnici:

3) vzdelaný a dobre čitateľný človek;

II. Vyvíjate počítačové vybavenie vo svojej knižnici (alebo len začínate s automatizáciou). Správou tejto oblasti musíte poveriť konkrétnu osobu. Aké rozhodnutie urobíte:

1) Týmto riadením poverím svojho zástupcu, odborného knihovníka;

2) prijmem nového zamestnanca s vhodným vzdelaním (matematik, programátor, inžinier);

3) V rámci štruktúry zorganizujem oddelenie automatizácie a za jeho vedúceho určím skúseného profesionálneho knihovníka s praxou v našej knižnici;

4) Rozhodnem sa rovnako, ale za vedúceho určím zamestnanca s vhodným vzdelaním (matematik, programátor, inžinier).

III. Potrebujete obsadiť nečakané voľné miesto vedúceho oddelenia. Máte troch kandidátov, všetci sú nejakým spôsobom dobrí. Budete si musieť vybrať:

1) toto oddelenie má zástupcu vedúceho s viac ako desaťročnou praxou v tejto funkcii. Plusy: pozná prácu a pozná ľudí. Nevýhody: úplný nedostatok iniciatívy - pracovali a budú pracovať. A ako by sa mi páčila „perestrojka“...;

2) v inom oddelení knižnice je vhodný kandidát. Plusy: dobré vzdelanie, mladosť, iniciatíva, chuť a – čo je dôležité – schopnosť viesť. Nevýhody: mnohí zamestnanci, ktorí už dlho pracujú a čakajú, kým „na nich príde rad“, budú urazení;

3) zamestnanec z inej knižnice sa už dlho chce pripojiť k nášmu tímu. Plusy: dobré vzdelanie, pracovné skúsenosti, chuť prevziať zodpovednosť. Nevýhody: ťažko povedať - vôbec ho nepoznáme. Jasné je len jedno: niečo tam nefunguje, doma, nechce tam zostať...

IV. Zamestnanec, ktorý ukončil svoje vzdelanie, máva diplomom a požaduje okamžité povýšenie na hodnosť ETC. Vaše akcie:

1) Sľubujem, že to vyriešim; Nepodnikám žiadne kroky, pretože mzdový fond je vyčerpaný;

2) Prijímam zodpovedajúcu žiadosť a súhlasím s propagáciou;

3) Žiadam vedúceho oddelenia o vypracovanie pracovnej náplne s príslušnými zmenami a doplnkami, po jeho schválení súhlasím s povýšením.

V. Zamestnanec kurzy absolvoval, preukazuje o nich získané doklady (certifikát, certifikát) a požaduje zvýšenie jeho ETC hodnosti. Vaše akcie:

1) Odmietam bez vysvetlenia dôvodov (stačí, že počas štúdia časť tímu prevzala jeho povinnosti a pracovala pre neho);

2) Sľubujem, že sa pri prvej príležitosti stretnem na polceste, hoci nevidím žiadne vyhliadky;

3) Vysvetľujem, že absolvovanie kurzov a získanie tohto dokumentu nedáva žiadne špeciálne práva. Budúcnosť ukáže;

4) Vyzývam zamestnanca, aby v praxi preukázal účinnosť získaných vedomostí: vypracovať projekt, pripraviť podujatie, vypracovať dokumentáciu. Vyhýbam sa priamej odpovedi na otázku: „ A potom?" - považovať to za nadbytočné. Zvýšenie hodnosti sa vykonáva motivačne, ak sa získané vedomosti aplikujú v praxi.

VI. Do kancelárie vstupuje M.P. (skúsený, rešpektovaný pracovník v tíme, profesionál, vedúci oddelenia). M.P.: "Môj manžel bol pozvaný do iného mesta, o mesiac a pol odchádza, žiadam vás, aby ste ma čo najskôr vyhodili, o pár dní sa musím dať dokopy." Vaša reakcia:

1) Vážený M.P., blahoželám! Poskytnú bývanie? Urobíme všetko. Ale sľúb, že prídeš v sanitárny deň, posadíme sa, spomenieme si, ako sme s tebou pracovali, cestou ti povieme dobré slová;

2) wow, nejako neočakávané. Nečakal som od teba, koľko rokov si pracoval, toľko som do teba dúfal. Nestane sa to za pár dní. Podľa zákona budete musieť pracovať dva týždne...;

3) vy, M.P., neuspejete v tom, čo máte na mysli! Rýchlo neodídeš! Mesiac alebo dokonca mesiac a pol do práce! Pomyslím si aj na to, ako a komu odovzdať prípady. Ako je to možné? Zrazu príďte bez varovania... Tu je to, čo: pustite manžela a potom pôjdete vy a deti k nemu. Zatiaľ pracujte. Sami ste si nepripravili náhradu!

VII. skúsený personálny pracovník nad 65 rokov vedúci katedry podáva výpoveď. Zdravie mi umožňuje pracovať. Náhrada je pripravená. Vaše akcie:

1) jedného dňa sa to muselo stať: nemôžete pracovať navždy! Prihlášku podpisujem. Pozývam vás, aby ste vstúpili;

2) Vediem pokojný rozhovor a snažím sa pochopiť, čo viedlo k rozhodnutiu odísť (možné motívy a argumenty: zhoršujúci sa zdravotný stav, potreba starať sa o svojich blízkych doma, túžba „omladiť“ personál a otvoriť cestu mladým ľuďom ľudí, nepríjemný rozhovor na oddelení). súhlasím so žiadosťou. Pozvem zamestnanca, ktorý prevezme oddelenie, a požiadam ho, aby vytvoril tím. Predstavujem nového lídra v prítomnosti odstupujúceho. Prosím, povedzte slová na rozlúčku;

3) Žiadam veterána, aby súhlasil s dočasnou prácou (možnosti: so skráteným pracovným časom, na dohodu, využitie na školenie nových zamestnancov, s pokynmi na preskúmanie dokumentácie, účasť na vypracovaní plánu a vypracovaní správy atď.). ).

VIII. Mladý zamestnanec so stredoškolským vzdelaním (pracovná prax - takmer rok) končí v knižnici v súvislosti s nástupom na vysokú školu. Vaše akcie:

1) So smútkom podpisujem vyhlásenie: mladí zamestnanci odchádzajú. Prosím, nezabudnite;

2) Snažím sa ich odradiť od odchodu a presviedčať ich, že môžu a mali by študovať bez toho, aby opustili zamestnancov knižnice. Pokúsim sa porozprávať s rodičmi;

3) ktokoľvek sa rozhodne odísť, odíde, ale bude sa musieť riešiť tím: musíte vedieť o plánoch mladých ľudí a pracovať na kariérovom poradenstve a adaptácii na povolanie, zabezpečení mládeže. Ak sa nám práca a ľudia páčia, človek na ten deň neodíde...

^ Situácie súvisiace s pokročilou prípravou

I. V pošte prijatom na vaše meno ste našli pozvánku na štúdium v ​​Moskve: trvanie - dva týždne, cestovné náklady zaplatené). Vaše akcie:

1) Bez akýchkoľvek pochybností: Idem. Je nebezpečné učiť svojich poslancov alebo radových zamestnancov – nemali by byť múdrejší ako ich vedúci. Nevyplýva z toho, že manažér musí najskôr ísť na školenie?

2) musíte zistiť, aké sú kurzy (v pozvánke sa to nehovorí, ale je tam telefónne číslo). A potom sa rozhodnite, koho sa oplatí poslať;

3) knižnica je na tom s ľuďmi už teraz zle, ale tu budete musieť prísť o zamestnanca na 14-15 dní. Účinok akýchkoľvek kurzov je veľmi pochybný... Odmietnuť;

4) skvelé! Dlho sme zháňali peniaze na služobnú cestu do Moskvy - potrebujeme doniesť objednanú techniku ​​a odložené knihy. Náš automatizačný inžinier pôjde na „kurzy“: kvôli vzhľadu si pár dní posedí, ale prácu zvládne.

II. Pracovník knižnice podal žiadosť so žiadosťou o zaslanie na počítačové kurzy. V prílohe je program kurzu: text a grafický editor, tabuľky, finančné transakcie na internete (elektronické platby, bankové karty). Hovorí, že tak lepšie zvládne internet (knižnica je pripojená). Nie je to veľa peňazí, ale ani málo... Vaše činy:

1) Podpíšem prihlášku a navrhnem hľadať sponzorov;

2) Chápem, že sa skrytou formou pripravujú na prechod do inej organizácie s predbežným školením na náklady knižnice. Navrhujem, aby zamestnanec najprv kontaktoval právnika, aby mohol prejsť na zmluvný systém, ktorým sa ustanovuje v pracovná zmluva zodpovednosť za prepustenie na želanie(s uvedením termínu);

III. Vy alebo vaši zamestnanci ste sa vrátili zo zahraničnej pracovnej cesty alebo v rámci Ruska (zúčastnili ste sa stretnutia, konferencie, urobili prezentáciu):

1) toto je dobrý dôvod na zhromaždenie celého tímu na správu a podrobný príbeh o tom, čo sa stalo, aký bol program, ako správu prijalo publikum. Musíme všetkým ukázať materiály, ktoré sme priniesli;

2) témy sú rôzne a nie každý musí vždy vedieť všetko. Osoby, ktoré identifikujem, sa zhromaždia a vypočujeme si formálnu správu v úzkom zložení;

3) Nevidím žiadny zmysel v podávaní správ tímu; správa bude odoslaná „na vrchol“: menej sa bude hovoriť o tom, že „niektorí pracujú, iní cestujú“.

IV. Z ďalšieho skúšania sa vrátila externá študentka knižničnej fakulty:

1) musíte sa opýtať, či ste prešli všetkým: hlavnou vecou je získať diplom;

2) vedúci oddelenia, v ktorom pracuje, musí vedieť o jej záležitostiach;

3) študenti sa hlásia na riaditeľstve; témy na eseje, ročníkové práce, tézy musí ponúknuť knižnica. Inak, aký má zmysel študovať?;

4) aby sa zvýšila zodpovednosť a informovanosť tímu, je užitočné dať príležitosť hovoriť pred každým, povedať, čo povedali noví učitelia;

5) ponúknite svoju možnosť.

V. Rozoberá sa problematika systému zvyšovania kvalifikácie zamestnancov. Musíte vyjadriť svoj názor:

1) musí existovať prísny plán, každý si musí zvýšiť kvalifikáciu aspoň raz za 3-4 roky. Štúdium je možné organizovať v knižnici;

2) môže existovať plán, ale vždy bude formálny. Je potrebné učiť „podľa potrieb“ a tých, ktorí to potrebujú;

3) plán by mal obsahovať iba mesačné informácie o valné zhromaždenie tím. Zvyšok je na vás: ak vám zavolajú, pošleme vás, ak budú chcieť, pustíme vás.

VI. Vaša knižnica má plán školení pre nových zamestnancov. Niektorí z nich sa však pod rôznymi zámienkami („Mám veľa pracovných skúseností“, „Mám knižničné vzdelanie“) vyhýbajú štúdiu podľa tohto plánu.) Vaše činy:

1) ak nechcú, nemusia. Ovplyvní to vašu prácu, potom vás donútime, aby ste si všetko potrebné naštudovali sami a v mimopracovnej dobe;

2) Zavolám a vysvetlím, že tento postup sme prijali pre všetkých bez výnimky;

3) budete musieť byť vytrvalí. Budem požadovať kontrolu;

4) Nebudem viesť ku konfliktom. Poprosím vedúceho oddelenia, aby zamestnanca oboznámil s obsahom plánu a presvedčil ho, že o našej knižnici a jej tradíciách ešte veľa nevie, a preto musí študovať.

VII. V procese implementácie počítačové vybavenie Po zvládnutí novej technológie sa tím rozdelil na dve skupiny: niektorí pracujú na počítačoch dobre, iní z princípu vyhlasujú, že nebudú ovládať počítačové znalosti. Vaše akcie:

1) silnými dobrovoľnými činmi je celý tím zapojený do tréningu na pracovisku;

2) morálne a finančne sú stimulovaní iba „progresívni zamestnanci“;

3) otázka je „zabrzdiť“: skúsenosti ukazujú, že tí, čo sa báli, sa veľmi rýchlo prevychovajú….

ČO je ľahké a nudné pracovať v knižnici???

ČO čítajú knihovníci celé dni???

ČO pracujú v knižnici iba babky???

ČO a KOĽKO by mal KNIHOVNÍK vedieť a vedieť?

PREČO sa vzdelávanie stáva pre knihovníkov celoživotnou nepretržitou činnosťou?

AKÉ SÚ VÝHODY a ZÁPORY pri plánovaní školenia knihovníkov dnes?

AKO a ČO by mali byť vyškolení moderní knihovníci?

AKO a ČO začať plánovať?

AKO napísať kompetentný plán profesionálneho rozvoja pre knihovníkov?

AKÉ inovatívne formy vzdelávania nahrádzajú tradičné?

AKO uspieť v učení?

2016: "Čo má pre nás budúci rok?"

Na tieto otázky sme sa pokúsili odpovedať na webinári, ktorý sa uskutočnil 9. septembra pre odborníkov z mestských knižníc regiónu Pskov. Konzultáciu viedol A.L. Levčenko, hlava sektor kontinuálneho vzdelávania oddelenia pre koordináciu činnosti knižníc regiónu OUNL Pskov.

V tvojom odborného vzdelávania a samovzdelávanie ti pomôže...

INTERNETOVÉ ZDROJE:

Webstránka " Medziregionálne centrum spolupráca s knižnicou“ – http://www.mcbs.ru

Webová stránka „School of Library Leadership“ – http://biblider.ru(projekt NF „Puškinova knižnica“)

Portál informačnej podpory pre vedúcich kultúrnych inštitúcií - http://www.cultmanager.ru/magazine/archive/92/2294/

Webová stránka Ruskej asociácie knižníc - http://www.rba.ru/

„Kompetentný knihovník“ (prezentácia) - http://www.myshared.ru/slide/264333/


ZDROJE Regionálnej univerzálnej vedeckej knižnice Pskov:

Webová stránka OUNB v Pskov – sekcia „KOLEGOVIA“ - www.pskovlib.ru;

Blog "Metodická služba POUNB" - http://metodistam.blogspot.ru;

- „Portál knižnice regiónu Pskov“ - Sekcia „ Ďalšie vzdelávanie» - ;

Sekcia „Metodické kormidlo“ – na webovej stránke „Krajská knižnica Pskov pre deti a mládež pomenovaná po. V.A. Kaverina" - http://kaverin.ru;

Sekcia „Pomoc odborníkom“ - na webovej stránke „Krajská špeciálna knižnica pre nevidiacich a slabozrakých Pskov“ - http://pskov-sbs.ru.

METODICKÉ ZBIERKY (POUNB):

ODBORNÉ PUBLIKÁCIE:

Vetchanova, O. V. Pokročilé vzdelávanie kultúrnych pracovníkov // Adresár vedúceho kultúrnej inštitúcie. - 2012. - Číslo 7. - S. 56-63.

Golovko, S.I. Špecialista: Vzdelávanie, kompetencie, inovácie. – M.: 2005.

Zbarovskaya, N. V. Obchodné hry pre odborníkov z knižnice. – M.: 2005.

Ukážkové programy mestských (okresných) seminárov pre pracovníkov knižnice. - Krasnojarsk, 2003.

Sukiasyan, E.R. Knižničná profesia. Personál. Neustále vzdelávanie. – M.:FAIR - PRESS, 2004.

Sukiasyan, E. R. Profesia knižnice a personálny manažment. - St. Petersburg. : 2011.

PAMATUJTE SIDRAHÍ KOLEGOVIA!

„UČIŤ INÝCH,
TREBA VIAC MYSLU, AKO SA UČIŤ.“

Michel Montaigne

„UČENÍM SA UČÍME SAMI“!

Páčil sa vám článok? Zdieľaj to