Kontakty

Kurzy rozvoja reči na jar. Zhrnutie lekcie o rozvoji reči v skupine seniorov „prišla jar“

Cieľ: aktivizovanie a obohacovanie slovnej zásoby detí o pojmy označujúce jarné javy a správanie zvieratiek na jar.

Úlohy:

Vzdelávacie:

Objasniť a systematizovať predstavy detí o jarných zmenách v prírode.

Vzdelávacie:
1. Aktivujte detskú slovnú zásobu pojmami z témy vyučovacej hodiny.
2. Rozvíjať súvislú reč: schopnosť jasne vyjadrovať svoje myšlienky pre ostatných a správne používať gramatické štruktúry.
3. Rozvíjať dialogickú a monologickú (vysvetľujúcu) reč, schopnosť správne zostavovať zložité vety so spojkami a príbuznými slovami: čo, kedy, ktorý, lebo.

Vzdelávacie:
1. Vzdelávať rešpektujúci postoj na odpovede rovesníkov.
2. Prispievať k formovaniu záujmu detí o prírodu.
Práca so slovnou zásobou: jar je červená, kvapky, púčiky napučiavajú, miazga prúdi, slnečno, potoky, stavanie hniezd, rozmrznuté plochy, prebúdzanie sa zo zimného spánku.

Predošlá práca: pozorovanie detí v prírode, čítanie beletrie, pozeranie ilustrácií.

Materiály na lekciu: ilustrácie zobrazujúce prírodné javy v rôznych obdobiach jari; loptu.

Priebeh lekcie:

Učiteľ číta ľudové chóry:
Pozri, slniečko, spoza hôr,
Pozor, slniečko, ráno.
Videli ste, slniečko, Červenú jar?
Stretli ste svoju sestru, červenú?
Videlo slnko starú Yagu?
Stará Yaga, čarodejnica Winter?
Ako ona, tá zúrivá, opustila jar?
Utekal som od červenej,
Nosila chlad vo vreci,
Vo vrecku bola zima,
Zima otriasla zemou!

- Chlapci, o čom hovorí táto báseň? (Hovorí o tom, ako zima ustupuje jari).
- Prečo si myslíte, že autor nazýva zimu „čarodejnica, stará Yaga“ a jar „Červená“?
- Zamyslite sa nad tým, prečo zmizla „krutá zima“? (Slnko ohrialo, oteplilo sa).
- Áno, prišla jar - je červená. Tak ľudia nazývali jar, pretože je veľmi krásna, z jej príchodu sa tešili všetci: deti aj dospelí.
- Počúvajte, chlapci, ako ľudia nazývali jarné mesiace a skúste hádať prečo?
Mart-dropper, protalnik.
Apríl-Vodnár, Breza.
Máj-tráva, peľ.
- Jar je oslavou prebúdzania sa prírody. Všetci ľudia, zvieratá, rastliny očakávajú od jari radosť a teplo.

Tabuľa obsahuje ilustrácie zobrazujúce jarné javy v rôznych obdobiach, živočíchy a rastliny na jar. Keď treba, obrátime sa na nich spolu s deťmi.
- Chlapci, zaspomínajme si a pozrime sa na obrázky, aké zmeny nastávajú v prírode na jar.
-Ako vyzerá obloha na jar? (Modrá, svetlá, bez mráčika). A slnko? (Teplé, svetlé, láskavé, jarné).
- Čo sa stane so snehom? (S nástupom teplých dní sa na snehu objavujú rozmrznuté fľaky, sneh sa začína topiť, tečú potoky, zo striech visia námrazy).
- Koľko z vás vie, čo sú kvapky? (Sopel sa pod teplom rýchlo roztopí slnečné lúče a kvapky vody často kvapkajú zo striech).
- Správny. V tomto čase je celá zem nasýtená vlhkosťou a tok miazgy začína v stromoch a kríkoch.
- Hádaj, čo je tok miazgy?
Počúvam detské domnienky a zovšeobecňujem:
- Z koreňov do každého konára vyteká šťava, ktorá vyživuje každý púčik. Zväčšujú sa a napučiavajú.
- Čo sa stane s obličkami ďalej? (Vybuchnú a vypadnú malé lepkavé listy.)
- Čo ešte poteší naše oči? Nielen stromy a kríky sú odeté do mladého oparu zelene. (Zem je pokrytá trávou).
Snehová guľa sa topí, lúka ožíva,
Prichádza deň.
Kedy sa to stane?
- Samozrejme, na jar. Ako rozumiete slovám „Prichádza deň“? (Dni sa predlžujú a noci skracujú.)
- Ovplyvňuje to nejako stav prírody a počasia? (Keď je veľa slnka, počasie sa otepľuje).
- Tiež sa otepľuje, pretože slnko stúpa na oblohu vyššie a vyššie a svojím teplom ohrieva všetko naokolo.
- Prečo je na jar toľko vtákov? Prečo ich to tak znepokojuje? (Prileteli z teplejších oblastí a robia si hniezda).
- V zime vtáky jedli konzervované semená rastlín, ale to im nestačilo. Pamätáte si, ako sme im pomohli? (Krmivo: do kŕmidiel sa nasypalo rôzne jedlo.)
- A čo jedia na jar, keď prileteli hmyzožravé vtáky? (Hmyz sa objavuje na jar a vtáky sa ním živia).
- Správny. Chyby, pavúky, kukly hmyzu strávili celú studenú zimu pod kôrou stromov, schovávali sa v starých pňoch, v zemi, pod opadanými listami - boli nehybní. Po zahriatí vyliezli zo svojich prístreškov.
- Čo sa stane so zvieratami, ktoré sa od neskorej jesene uložili do zimného spánku? (Na jar sa zo zimného spánku prebúdzajú ježkovia, medvede, jazvece).
- Áno, chlapci. Na jar akoby sa celá príroda prebudila zo zimného spánku. Čo krásnymi slovami môžeme hovoriť o jari? (Jar je červená, slnečná, jemná, teplá, zelená, krásna atď.)

Minúta telesnej výchovy.
Kvetina spala a zrazu sa zobudila,
Už sa mi nechcelo spať
Pohol sa, natiahol sa -
Vzniesol sa a letel.
(Opakujte 2-3 krát).

Učiteľ vyzve deti, aby sa postavili do kruhu. Učiteľ je v strede s loptou v rukách.
- Chlapci, zahrajme si hru „Jeden a mnoho“. Pomenujem jeden predmet a ten, kto chytil loptu, pomenuje veľa rovnakých predmetov. Začaté:
Prúd – prúdy
Dážď - dážď
Slnko je slnko
Starling – škorce
Hniezdo – hniezda
Cencúľ – námraza
Rozmrazené náplasti – rozmrazené náplasti
List – listy
Kvapky - kvapky
Hmyz - hmyz
Strom - stromy atď.

Chlapci, na jar sa v prírode objavili nové svetlé farby. Ktoré? (Listy, tráva - zelená; obloha, cencúle - modrá; slnko - jasne žltá; veľa prvých kvetov svetlé farby atď.).

Zhrnutie: o čom sme sa dnes rozprávali, čo nové sme sa naučili, čo sa vám najviac páčilo?

Blahoželám vám všetkým – všetci ste odviedli skvelú prácu!

Zhrnutie lekcie o vývoji reči na tému: „Jar“

Obsah programu:

1. Objasniť a zovšeobecniť predstavy o charakteristické znaky jar.

2.Zlepšiť zručnosti detí pri písaní opisného príbehu o jari

podľa plánu.

3. Rozvinúť zručnosť konštrukcie zložitého výroku.

4. Obohatiť a aktivovať slovnú zásobu detí na tému skorá jar.

5.Rozvíjať detskú reč, fantáziu, logické myslenie.

6. Vychovávať deti v schopnosti vidieť a chápať krásy prírody na základe

aktívne využívanie folklóru (hádanky, spevy).

Priebeh lekcie

Ozývajú sa zvuky prameňa (snímka 1)(Prezentácia pre poznámky k lekcii: „Jar“)

Otázka: Chlapci, počúvate? Čo sú to za zvuky?

Deti ponúkajú rôzne odpovede.

Presne tak, sú to zvuky jarného potoka.

Teraz zatvorte oči a predstavte si, ako tečie jarný potok.

Otvorte oči, predstavili ste si to?

Chlapci, aké je teraz ročné obdobie?

D: Pružina. (2 snímky)

Myslíte si, že teraz je skorá alebo neskorá jar?

Presne tak, skoro. Ako si uhádol prečo skoro? (ešte sa sneh neroztopil)

A ako chceme viac slnka, aby bolo vonku teplejšie.

Chcete, aby skutočná jar prišla rýchlejšie?

Potom ju všetci zavolajme a spievajme.

Deti spolu s učiteľkou vyslovujú chorál.

Jar-jar, príď,
Roztopiť studený sneh,
Oblečte stromy zeleňou,
Nech je deň teplejší!

Jar je pehavá, červená!
Príď, jar, s radosťou.

3 snímka

Chlapi, volali sme na jar a prišlo k nám na návštevu dievča, smejúce sa Pehy, priateľka jari.

Pehy k nám neprišli s prázdnymi rukami. Má hruď. Pozrieme sa do hrude?

Chlapci, v hrudi sú snehové vločky.

O: Je to zvláštne, vonku je jar, ale Freckles má na hrudi snehové vločky.

Prečo si myslíš? Prečo sa sneh neroztopí?

Aké slnečné je na začiatku jari? Snímka 4.

Slnko spí. Aby ste ho prebudili, navrhujem, aby ste sa s ním zahrali.

Povedz mi, aké je slnečno.

Teplé, žiarivé, horúce, jarné, okrúhle, veselé, strieborné, zlaté (lúče sa objavujú na slnku)

A na slnku sa objavujú lúče, tak aké to je? (žiariace)

Poďme sa hrať s lúčmi?

Psychogymnastika.

Lúč, zlomyseľný lúč (striedavo stláčame a uvoľňujeme prsty rukami)

Poď sa so mnou hrať (žmurkáme očami, zobáky pri tvári)

Poď, malý lúč, vstaň (baterky s rukami hore)

Ukáž sa mojim očiam. (očami hore a dole)

Pozriem sa doľava (pozrieme sa doľava)

Nájdem slnečný lúč. (tlieskať vľavo)

Pozriem sa doprava,

Znova nájdem lúč.

Výborne, chlapci, rozveselili ste slnko a bolo veselšie. (snímka 5)

Pozri, Freckles má v hrudi niečo iné. Čo to je? Presne tak, je to videokamera. Freckles vás pozýva natočiť video o jari a stať sa skutočnými režisérmi. Súhlasíš? Opakujte, kto budeme? (režiséri). Čo budeme robiť? (natočiť film) o čom? (o jari)

Potom sem dám videokameru a natočí film.

Chlapci, pamätáte si, ako sme maľovali jar? Toto budú naše fotografie do filmu.

Povedzte nám, čo je na nich zobrazené?

Takže, Rám 1.

Snímka 6 (nákres)

Povedz mi, čo je na ňom zobrazené?

Na začiatku jari svieti slnko, ale teplo je slabé.

Snímka 7 Rám 2.

Kto chce povedať?

Na začiatku jari sa sneh topí a objavujú sa prvé rozmrazené fľaky.

Snímka 8 Rám 4.

Na jar kvitnú prvé kvety, snežienky, v rozmrznutých škvrnách.

Šmykľavka9 Rám 3.

Sneh sa topí a na zemi sa tvoria mláky. Na jar tečú z kopcov hlasné (rýchle) potoky.

Snímka 10 Rám 5

Na jar púčiky napučiavajú na stromoch.

Snímka 11 Rám 6

Sťahovavé vtáky prilietajú z teplých oblastí a začínajú si stavať hniezda.

Výborne chlapci. A teraz si trochu oddýchneme.

(fyzická minúta, žiarivé slnko k hudbe)

Snímka 12 Rám 7 (celkový obrázok)

Aká krásna jarná krajina. Na obrázku nájdete všetky znaky jari.

Povedzte nám o svojom jarnom pláne. Nezabúdajte, že každý príbeh má svoj začiatok, stred a koniec.

Najprv nám povedz, aké je ročné obdobie? (Prišla skorá jar).

Potom nám povedz, aké je slnko na jar.

Čo sa stane so snehom?

Povedzte nám o rozmrazených náplastiach a potokoch.

O sťahovavých vtákov Oh.

Dokončite príbeh.

Kto chce ako prvý napísať príbeh? Deti vymyslia príbeh (2-3 osoby).

Výborne chlapci!

Teraz musíme film upraviť. V truhlici Freckles som našiel takmer skutočnú videokazetu. Príďte ku mne (vaše kresby sú na stole), máme niekoľko kresieb o jari, musíme si rozmyslieť, akým rámčekom začne náš film. Ako si myslíte, že? Aký bude podľa vás ďalší záber? Kto si vyberie rám 3 atď. (kresby o pružine a prilepte rámy na film).

Zaujíma vás, aký film sme natočili? Navrhujem, aby ste si to pozreli.

Pripojím fotoaparát k notebooku.

Deti pozerajú film.

Natočili sme zaujímavý film? Bavilo vás byť riaditeľom?

Film sa mi tiež veľmi páčil. Myslím, že aj Freckles sa náš film páčil.

A Freckles vám dodá dobrú jarnú náladu.

Súhrn GCD pre vývin reči deti v stredná skupina

Obsah programu: Zhrnúť predstavy detí o jari: vymenovať znamenia jari, poznatky o jarných mesiacoch. Obohaťte zmyslové zážitky prostredníctvom reči, doplňte slovnú zásobu o rôzne definičné slová. Rozpoznajte náladu podľa výrazov tváre a korelujte ich s prírodnými javmi na jar. Rozvíjať záujem o divadelné hry. Práca z maľby.

Úlohy

Vzdelávacie:

Naučiť sa pomenovať znamenia jari, poznať názvy jarných mesiacov.

Rozšírte si slovnú zásobu na tému „Jar“.

Vzdelávacie:

Rozvíjajte súvislú reč.

Rozvíjajte artikulačné motorické zručnosti a tvárové svaly.

Stimulovať myslenie a rečovú aktivitu detí.

Vzdelávacie:

Pestujte si starostlivý prístup a lásku k prírode.

Rozvíjať schopnosti pracovať v tíme.

Aktivácia slovníka: Jar, jarné mesiace: marec, apríl, máj. Známky jari: otepľuje sa, sneh sa topí, stromy sa prebúdzajú, objavujú sa kvety. Slnko, potoky, námraza, rozmrazené miesta, kvety, sťahovavé vtáky.

Prípravné práce:Čítanie básní a príbehov o jari; prezeranie ilustrácií na danú tému; učenie sa básní, prísloví a porekadiel, piesní, hier; práca na divadelnej rozprávke „Ako perník stretol jar“.

Vybavenie: maľba „jar“, modely kvetov. Magnetofón, kazeta s relaxačnou hudbou. Kostýmy (alebo klobúky) zvierat: zajac, vlk, medveď, líška, žemľa, dáždnik.

Pohybujte sa vzdelávacie aktivity:

1. Organizačný moment.

Ahojte chalani!

Aké je dnes teplo a svetlo! Pozri sa von oknom, aké je teraz ročné obdobie? (Deti sa pozerajú z okna)

Aké jarné mesiace poznáte?

marec apríl máj.

Výborne! Vieš.

Chlapci, nepomýlite si zimu s jarou? (Rozvoj schopnosti vyberať antonymá)

Skontrolujme to.

Zima je preč a jar - ... - prišla.

V zime je chladno a mrazivo, ale na jar? (Odpovede detí)

V zime je slnko nízko nad obzorom, ale na jar? (Odpovede detí) Slnko vychádza vysoko, dáva viac tepla a je teplejšie.

V zime sú snehové záveje vysoké, ale na jar? (Odpovede detí) Sneh sa začína topiť, námraza kvapká, tečú potoky, tvoria sa rozmrazené fľaky atď.

V zime sú dni krátke, ale na jar? (Odpovede detí)

Presne tak, dobre urobené.

2. Práca z obrazu, rozvoj súvislej reči. Aktualizácia slovnej zásoby na tému „Jar“.

Chlapci, pozrite sa pozorne na obrázok.

Teraz odpovedzte na moje otázky:

Aké ročné obdobie je zobrazené na obrázku? - Jar.

Ako si uhádol? Akými znakmi? - Slnko jasne svieti. Obloha je modrá. Stromy sú zatiaľ bez listov. Púčiky sú opuchnuté. Tráva sa zelene. Objavili sa prvé kvety.

Aké slniečko? - bystrý, láskavý, milý, teplý.

Aký druh trávy? - zelený, nežný, malý.

Počuj, po jarnej tráve veje vetrík. Stále je veľmi slabý.

Pomôžme vánku. Deti fúkajú na dlaň (rozvoj rečového dýchania).

Ako znie vánok? - Š-Š-Š-Š

A v tráve sa začali miešať prvé jarné chrobáčiky. Ako bzučia chrobáky? – J-J-J

3. Telovýchovná minúta"Slnečné kvety"

A teraz, chlapci, my sami sa zmeníme na slnečné jarné kvety (je zapnutý zvukový záznam príjemnej hudby).

Sedíme v zemi ako semená (deti sa posadili).

Stúpame k slnku, hore ako výhonky (deti vstávajú a naťahujú sa na špičkách).

Otvárame ich ako kvety (deti rozpažia ruky do strán).

Výborne, chlapci, aké nádherné slnečné kvety rozkvitli v našej skupine. Pozreli sa na seba a usmiali sa.

4. Rozprávka"Ako buchta vítala jar." Rozvoj záujmu o divadelné hry, rozvoj súvislej reči.

Deti, poznáte všetci rozprávku „Kolobok“? - Áno.

A teraz si zahráme rozprávku o koloboku na jar. A volá sa „Ako sa drdol stretol s jarou“. (Deti zúčastňujúce sa inscenácie nosia kostýmy)

Dramatizácia na motívy rozprávky Tatiany EVTYUKOVEJ „AKO KOLOBOK STRETOL JAR“

Babička: Čo je toto?

Kolobok: Dobrý deň, babička! Tešíte sa na jar? Aké to bude skvelé zábavná párty! Dovoľte mi hojdať sa po ceste smerom k Jaru.

Babička (oslovuje deti): Hľa, chlapi, buchta je už na ceste. Valí sa a valí a Zajac ho stretáva.

Zajac: Dobrý deň, Kolobok. Zjem ťa.

Kolobok: Nejedz ma, Zajac. Zaspievam ti pieseň. (spev)

Som veselý Kolobok,

Mám červenú stránku

A valím sa po cestičke

Na privítanie červenej jari

Potom budeme všetci spolu

Piesne na spievanie a tanec

Zajac: Dobre spievaš, ale aj tak ťa zjem. Hoci... Ak hádanku uhádnete, pustím vás včas.

Kolobok (oslovuje chlapcov): Chlapci, pomôžete mi?

Vypočujte si hádanku od zajaca:

Fúka teplý južný vietor,

Slnko svieti jasnejšie.

Sneh redne, mäkne, topí sa,

Hlasná veža priletí.

Aký mesiac? Kto to bude vedieť?

Deti: Marec!

Vlk: Ahoj, ružový malý Kolobok! Stretli sme sa v pravý čas! Som tak hladný...

Kolobok: Nejedz ma, Wolf. Zaspievam ti pieseň. (spieva svoju pieseň)

Vlk: Eh, dobre spievaš! Dobre, ak uhádnete hádanku, nechám vás na pokoji.

Babička: Vypočujte si hádanku od vlka:

Rieka zúrivo hučí

A prelomí ľady.

Škorec sa vrátil do svojho domu,

A v lese sa zobudil medveď.

Na oblohe trilkuje škovránok.

Kto k nám prišiel?

Deti: Apríl!

Medveď: Kolobok, Kolobok, zjem ťa!

Kolobok: Nejedz ma, Mišenka. Zaspievam ti pieseň, chceš ju?

Spieva pieseň znova.

Medveď: Aj tak to zjem. Ale dobre, dnes som milý. Ak uhádnete moju hádanku, nechám vás ísť.

Babička: Hádanka od medveďa:

Vzdialenosť polí je zelená,

Slávik spieva,

IN biela farba záhrada je oblečená,

Ako prvé lietajú včely.

Hrom duní. hádajte,

Aký je to mesiac?

Deti: Máj!

Medveď (prekvapený): Správne. Nuž, nechám ťa ísť. Pozdravte jar!

Babička: Medveď odišiel pri svojej dôležitej veci a buchta sa kotúľala ďalej. Valí sa a valí a Líška ho stretáva.

Lisa: Tak ružové a chutné. Wow, pribehol ku mne! zjem ťa!

Kolobok: Čo je to, nedovolia vám stretnúť sa s Springom! Lisa, si taká prefíkaná a bystrá, vieš veľa múdrosti! Urobme to takto: ak neuhádnem tvoju hádanku, zjedz ma, ale ak ju uhádnem, pustíš ma s radosťou. Dobre?

Lisa: Dobre, skús hádať.

Babička: Hádanka od líšky:

Prichádza s láskou

A s mojou rozprávkou.

S čarovným prútikom

Bude mávať

Snežienka v lese

Bude kvitnúť.

Kolobok (zamyslene):

Deti, pomôžte mi znova!

Deti: Jar!

Fox: Správne, Spring. Eh, zostal som bez obeda. Ale neporuším svoje slovo, nedotknem sa ťa. Pozdravte jar! (Fox uteká)

Vychovávateľ: No, našiel si Spring, Kolobok? Ale jar už prišla. Prišla jar!!! To je koniec rozprávky, dobrá práca pre tých, ktorí počúvali!!! (klaňaj sa umelcom)

5. Ukončenie lekcie. Opakovanie, upevňovanie, zovšeobecňovanie učiva.

Deti, o akom ročnom období sme dnes hovorili?

O jari.

Ktoré jarné mesiace už poznáte?

marec apríl máj.

Aké znaky jari už poznáte?

Na jar sa otepľuje, slnko silne ohrieva zem, objavujú sa kvety a tráva, topí sa sneh, prilietajú vtáky z teplých krajín.

Výborne, všetci dnes odviedli dobrú prácu a teraz je čas hrať.

6. Hra „Vrabci a dážď“ (rozvíjanie schopnosti konať na povel, rozvíjanie schopnosti zborovo recitovať poéziu, spájať detský kolektív).

Deti chodia, tlieskajú rukami, dupajú nohami na text:

Vrabec skočí z brezy na cestu!

Už žiadne mrazy chik-chik!!!

Na signál "Prší, ponáhľaj sa domov!" každý uteká a schováva sa pod dáždnikom, ktorý drží dospelý.

Zoznam použitej literatúry:

1. Ushakova O.S. Program rozvoja detskej reči predškolskom veku V MATERSKÁ ŠKOLA M: Nákupné centrum Sphere 2002

2. Scenár jarných prázdnin pre deti vo veku 3-5 rokov „AKO KOLOBOK STRETOL JAR“ od Tatyany EVTYUKOVEJ, špeciálne pre detský portál „Slnko“. Publikované 4. februára 2002.

Vychovávateľ GBOU Gymnasium č. 1552 Mesto Moskva Elena Aleksandrovna Kapitanskaya

Cieľ:

  • ukázať vedomosti a zručnosti detí nadobudnuté v triede.

Úlohy:

Vzdelávacie: objasniť slovnú zásobu na danú tému "Jar" , zlepšiť gramatickú štruktúru reč pri tvorení a koordinácii privlastňovacích prídavných mien, zdokonaľovať schopnosti analýzy a syntézy zvuku, pokračovať v zostavovaní zložitých viet.

Vývinové: rozvíjať jemnú a hrubú motoriku, fonematické vnímanie, dialogickú reč, sluchovú a zrakovú pozornosť, myslenie.

Výchovné: pestovať úctu k prírode, rozvíjať experimentálne schopnosti, rozvíjať kooperačné schopnosti, rozvíjať iniciatívu a samostatnosť.

integrácia vzdelávacích oblastiach: komunikácia, socializácia.

Obsah programu: Objasniť a upevniť predstavy detí o zmenách v prírode na jar. Opravte znaky jari, názvy jarných mesiacov. Pestovať starostlivý prístup k prírode. Aktivujte si slovník na tému: "Jar" .

Materiály a vybavenie: flanelograf, lopta, obrázky zvierat, vtákov, kvetov, mesiacov.

Metodické techniky: hádanka, otázky, prezeranie obrázkov, hry, rozprávanie príbehu podľa obrázku, moment prekvapenia, fyzika. len minútu.

Slovná zásoba: prvosienka, kvapky, rozmrazená náplasť, vtáčia búdka, skorá, neskorá, mená bábätiek a vtákov.

Priebeh lekcie.

Učiteľ: Chlapci, počúvajte hádanku:

Skoro ráno sa rozsvieti,
Tu a tam sa topí.
Potok hučí ako vodopád
Do vtáčej búdky prilietajú škorce.

Pod strechami zvonia kvapky.
Medveď vstal zo zasneženej postele
Slnko každého pohladí teplom.
Kedy sa to stane?

Deti: Na jar.

Vychovávateľ: Správne. A dnes budem na jar. Dlho som k nám kráčal cez zimné fujavice, studený vietor a záveje. Teraz budeme hovoriť o jari. Pozrite sa na brezu, ktorú som si priniesol, ale stojí bez listov. Oblečme si spolu našu brezu a uvidíme, čo z nej bude. Za každú správnu odpoveď o jari ti dám zelený list, ktorý prilepíš na brezu.

(Na flonegrafe kmeň brezy s konármi. Za každý správne pomenovaný znak jari prikladajú deti jeden list).

Vychovávateľ: Aká jar?

Deti: veselé, červené, teplé, milé, slnečné, krásne, zelené, jasné... atď.

Učiteľ: Pozri, ako sa naša breza zazelenala. Ako bola pokrytá listami. Takže o jari viete veľa slov.

Učiteľ: Všetci sa postavte do kruhu, zahráme si s vami hru "Vyzvite slovo" , musí byť povinné iba toto slovo "jar" (loptová hra).

Jarné slnko... (ohrieva, pečie, pohladí)
Na jar námraza pod slnkom... (topiť, kvapkať)
Na jar snehové záveje zo slnečného tepla... (usadiť, roztopiť)
Na jar sú na stromoch púčiky... (napučiavať, prasknúť)

Prúdy na jar... (beh, mrmlanie, zvonenie)
Vtáky na jar... (vrátiť sa, prísť)
Na jar hniezdia vtáky... (stavať, stavať, robiť)
Ľad na rieke na jar... (topí sa, praská, láme sa, pláva)

Na jar sa v rozmrazených oblastiach objavujú prvé kvety... (objaviť sa, kvitnúť)
Na jar tráva... (prerazí, vyrastie, zozelenie)

Vychovávateľ: Chlapci, posaďme sa na stoličky. Prišla jar, spomeňme si, aké ročné obdobie bolo pred jarou? Bude po?

Aký je prvý jarný mesiac? Tretí mesiac?

Aký mesiac je medzi marcom a májom?

Aký mesiac je pred aprílom? Smieť?

Viete, že jar môže byť skorá, stredná jar a neskorá jar. V ktorom mesiaci je podľa vás jar? Teraz sa pozrieme na obrázky a pokúsime sa určiť, do akého jarného obdobia patria. Prečo si to myslíš?

Zmeny nastávajú aj v živote zvierat na jar. (Pozrite sa na obrázky s obrázkami zvierat a povedzte: na jar majú zvieratá deti, zimnú vlnu nahrádza leto).

Vtáky: bocian, kukučka, lastovička, škorec, veža sa vracajú z teplých krajín, stavajú hniezda, kladú vajíčka a liahnu ich. (Pozrite sa na obrázky vtákov a povedzte).

Na jar sa objavujú kvety, nazývajú sa prvosienky. Pozrime sa na obrázky a pomenujeme ich. (Na stole sú obrázky rôznych jarných kvetov - snežienka, podbeľ, pľúcnik, spánková tráva, corydalis, veternica). Deti prídu po jednom, urobia ľubovoľný obrázok a pomenujú kvet, ktorý je na ňom zobrazený.

Učiteľ: - Chlapci, viete, že nemôžete trhať kvety, môžete len obdivovať ich krásu.

Deti: - Áno, vieme.

Učiteľ: Poďme si zahrať hru: nájdite ďalšie slovo.

  1. Marec, apríl, máj, december.
  2. Podbeľ, pľúcnik, harmanček, snežienka.
  3. Medvedík, líška, veverička, teliatko.
  4. Motýľ, čmeliak, včielka, vrabec.

Vychovávateľ: -Výborne chlapci! Teraz si oddýchneme.

Fizminutka:

Kráčame spolu lesom, neponáhľame sa, nezaostávame
Tu vychádzame na lúku (chôdza na mieste)
Okolo tisíc kvetov (ruky na stranu)
Tu je harmanček, nevädza,

Pľúcnik, kaša, ďatelina
Rozkladá sa koberec
A vpravo a vľavo
Ruky natiahnuté k nebu,

Chrbtica natiahnutá (ruky hore)
Všetci sme mali čas na oddych.
A opäť si sadli.

Vychovávateľ: Výborne, chlapci! Pozrite sa na obrázok, ktorý mám, urobme príbeh. (vymysli si príbeh).

Deti: - Na jar slnko jasne svieti. Sneh sa topí. Prúdy sú spustené. Vtáky prilietajú. Ľudia vyrábajú vtáčie búdky. Objavujú sa prvé kvety. Listy a kvety kvitnú. Letia krásne motýle.

Vychovávateľ: Výborne, kto vie básne o jari, kvetoch, vtáčikoch. (deti čítajú poéziu)

1 dieťa:

Snežienka vedľa borovice
Pohľad na oblohu - ľahký, jemný
Aké snehové vločky sú okvetné lístky!
Neoslovuj ho...

Zrazu sa okvetné lístky roztopia!...

2. dieťa:

Vrabec sa zachvel
perie-
Živý a zdravý
A bez ujmy.

Chytá marec
slnko
S každým pierkom
Váš.

3. dieťa:

Ak sa všade topí sneh,
Deň sa predlžuje
Ak sa všetko zmení na zelenú
A potok zvoní na poliach,

Ak sa vietor oteplí,
Ak vtáky nemôžu spať,
Ak slnko svieti jasnejšie,
To znamená, že k nám prišla jar.

4. dieťa:

Prebudenie zo spánku,
Jar s mäkkou kefou
Kreslí púčiky na konáre
Na poliach sú reťaze veží,

Nad oživeným lístím -
Prvý úder búrky,
A v tieni priehľadnej záhrady -
Orgovánový krík pri plote.

5. dieťa:

Škorec žil v zime v zámorí,
Teraz sa vrátil domov.
A skoro ráno v tichosti
Spieval o slnku a jari.

Učiteľ: Chlapci, čo si pamätáte z našej hodiny?

Deti: Rozprávali sme sa o jari, o zvieratkách, vtáčikoch, kvetoch.

Breza bola pokrytá listami.

Hralo sa s loptou (nazývané známky jari).

Čítame poéziu.

Vymysleli sme si príbeh o jari.

Vychovávateľ: Naša lekcia sa skončila. Ďakujem všetkým.

Chlapci, dnes budeme hovoriť o úžasnom období roka. O koľkej hodine sa dozviete uhádnutím hádanky?

Otváram púčiky

V zelených listoch.

Obliekam stromy

Polievam plodiny

Plný pohybu

Moje meno je…….(jar).

Chlapci, viete, že existujú tri pramene?

„Pramen svetla“, „prameň vody“, „prameň zelenej trávy“. Kto uhádol, čo sú tieto tri pramene?

Výborne.

Hrá fonogram „Sounds of Spring“.

Ku ktorej jari podľa vás patrí táto melódia?

Toto je „jar zelenej trávy“

Poďme si s tebou zahrať hru

Hra „Aká jar“.

Vašou úlohou je pomenovať čo najviac znakov neskorej jari. Za každú odpoveď dostanete jeden papierik.

Výborne. Vymenovali ste veľa príznakov neskorej jari. Poďme si to zhrnúť. Jar je zelená, neskorá, krásna, upršaná, veselá, slnečná, radostná atď.

Jar so sebou prináša život, pohyb, niečo nové. Prináša so sebou prvé vône a teší nás svojimi farbami. Jar je svetlo, radosť, šťastie, nádej na to najlepšie. Jar je časom obnovy.

Chlapci, ako sa zmenila teplota vzduchu?

Aké zmeny nastali v živote voľne žijúcich zvierat?

Presne tak, berú svoje bábätká von na prvé tohtoročné prechádzky.

Čo ich učia?

Správny. Pozrite sa na obrazy zvierat s ich deťmi.

Aké zmeny sa dejú v živote vtákov?

Výborne! Správny.

Aké sťahovavé vtáky poznáte? Pozrieť sa na obrázky.

Správny! Prečo od nás vtáky na jeseň odlietajú do teplejších oblastí?

Čo vám umožňuje vrátiť sa späť?

Správne, dobre!

Čím kŕmia vtáky svoje kurčatá?

Majú tu aj hniezdiská. Moja vlasť je tam, kde som sa narodil. Každý vták sa vracia do svojej rodnej krajiny.

Viete, ako vtáky lietajú, v akej formácii?

Žeriavy lietajú v kline, kačice lietajú v škole, malé vtáky ako škorce, škovránky a lastovičky lietajú v chaotickom kŕdli.

A teraz si s vami zahráme hru. Za správne odpovede dostanete čip

Hra „Pomenujte bábätká“

Kačica má káčatko

Líška má líščie mláďa

Vlk má vlčiaka

Kavka má malú kavku

Medvedík má plyšového medvedíka

Hus má húsatko

Veverička má veveričku

Zajac má zajačika

Škorec má malého špaka

Bocian má mláďa bociana

Výborne chlapci!

Hrom

Chlapci, čo je to za zvuk?

Presne tak – je to hrom. A kedy hromy hučia?

Presne tak, predstavme si, že na jar bude pršať. Vy a ja vytvoríme dažďovú hudbu. Opakuj po mne.

Dynamická pauza „Hudba dažďa“

Spadli 3 kvapky - (trikrát zatlieskajte rukami)

Spadli 4 kvapky - (4 krát zatlieskajte rukami)

Spadlo 5 kvapiek - (5-krát zatlieskajte rukami)

Začalo husto pršať - (rýchlo sme sa pleskli po kolenách)

A potom dážď začal ustupovať.

Spadli 3 kvapky - (trikrát zatlieskajte rukami)

Spadli 2 kvapky - (2 krát zatlieskajte rukami)

Teraz, chlapci, počúvajte,

Teraz padne posledná kvapka - (1 tiché tlesknutie).

Chlapci, čo sa deje v prírode?

Správny.

Teraz je čas kvitnúť. Aké rastliny kvitnú v tomto ročnom období?

Výborne chlapci!!

Naša krajina je taká veľká, že jar nemôže prísť v rovnakom čase. Na Kaukaze kvitnú snežienky už vo februári, v strednom pásme sa objavujú v apríli a nad polárnym kruhom sa sneh začína topiť až koncom mája.

Hra "Znamenia jari"

(Deti si vyzdvihnú karty Zelená farba, ak sa volá správne znamenie jar a červené karty sú zlé znamenie.)

Vtáky liahnu vajcia.

Stavajú chatrče.

Zvieratá sa pripravujú na zimný spánok.

Vtáky ničia škodlivý hmyz.

Vtáky sa pripravujú na odlet.

Skladujú potraviny.

Učia mláďatá lietať.

Sneží.

Slnko pekne svieti.

Listy padajú.

Záhrady kvitnú.

Výborne. Dobre si pamätáte príznaky jari. Ale aby nás všetka táto krása vždy potešila, čo máme robiť?

Starostlivosť o prírodu je najdôležitejšou úlohou človeka. Slová vlasť a príroda sú neoddeliteľné. Príroda našej krajiny je veľmi bohatá a krásna. Musíme sa o ňu starať, pomáhať jej, neustále sa o ňu starať.

Páčil sa vám článok? Zdieľaj to