Kontakty

Nášivka "rozprávkový vtáčik". Zhrnutie lekcie o aplikácii „Rozprávkový vtáčik Ako vyrobiť nášivku rozprávkového vtáčika senior skupina

"Rozprávkový vták"

Prihláška do seniorskej skupiny.

Cieľ:
Úlohy:
Rozvíjať pozornosť, vizuálnu kontrolu ručných akcií, dať každému dieťaťu príležitosť ukázať nezávislosť pri výbere metód dekorácie.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Zhrnutie GCD pre aplikáciu

V staršej skupine

"Rozprávkový vták"

Zhrnutie GCD pre aplikáciu v seniorskej skupine „Rozprávkový vták“

Príprava učiteľa na tento typ výchovno-vzdelávacej činnosti

Výber ilustrácií „Firebird“

Príprava prezentácie s ilustráciami vtáka ohnivého.

Výber rozprávok o rozprávkových vtákoch.

Čítanie ruskej ľudovej rozprávky „Cár panna“

Príprava zhrnutia GCD pre deti skupiny na tému „Rozprávkový vtáčik“

Pripravte vybavenie pre každé dieťa: farebný kartón, prúžky farebného papiera, lepidlo, nožnice, obrúsok, štetec.

Cieľ: Naučte deti korelovať skutočné a rozprávkové obrázky, vytvorte obraz rozprávkového vtáka v aplikácii, vyjadrujúc jeho nezvyčajnosť a jas pomocou dekoratívnych prvkov.
Úlohy: Posilnite techniku ​​vyrezávania kruhov a oválov zo štvorcov a obdĺžnikov, čím pretvoríte jeden tvar na druhý.
Rozvíjať pozornosť, vizuálnu kontrolu ručných akcií, dať každému dieťaťu príležitosť ukázať nezávislosť pri výbere spôsobov zdobenia práce a tvorivých schopností.
Pestujte úhľadnosť a priateľský prístup k ostatným.


Materiál a výbava:Ilustrácia „Firebird“, farebný kartón, prúžky farebného papiera, lepidlo, nožnice, obrúsok, kefa.
Vyučovacie metódy:
Verbálne – príbeh, vysvetlenie, dialóg.
Vizuál – ilustrácia rozprávkového vtáčika.


Prípravné práce:

Pozrite si prezentáciu "Firebird"
Čítanie ruskej ľudovej rozprávky „Cárova panna“ pri pohľade na ilustrácie ohnivého vtáka.


Priebeh lekcie:
Deti sedia pri stoloch

Otázka: Chlapci, mám v rukách obálku a je v nej list. Je tam napísané Kindergarten „59“, skupina „Gnomes“ z Dunno. Myslíte si, že tento list je adresovaný nám?

D. (odpovede)

Otázka: - Chlapci, teraz to otvoríme a čítame: Ahoj, milí chlapci! Píšem ti, neviem. Donut a ja sme čítali veľmi zaujímavú rozprávku o ohnivkovi. Ale v našej knihe nie je ani jeden obrázok. A my aj všetci obyvatelia Kvetinového mesta sme sa naň chceli aspoň raz pozrieť. Vieme, že ste čítali rozprávku a viete, ako Ohnivák vyzerá. Chlapci, pošlite mi prosím fotku Firebirda. Vopred ďakujem!
O: - Chlapci, akú rozprávku sme čítali, že hovorí o Firebird?
D: - "Cárska panna"
Otázka: Chlapci, mám jednu fotku Firebirda, ale nemôžeme ju poslať, pretože máme len jednu a obyvatelia Flower City potrebujú niekoľko fotiek. Urobíme im vtáčí oheň sami?
D: - Môžeme urobiť nášivku...
Otázka: - (Skúma Firebird) Dobre. Pozrite sa na tento Firebird. Prečo sa vtáčik v rozprávkach volá Firebird?
D: - Pretože je jasná a jej chvost vyzerá ako plameň...
Otázka: - Áno, tento vták je farebný, má nezvyčajné krídla, chvost a hrebeň.
Vyzerá to ako obyčajný vták?
D: - Áno
O: - Správne ste si všimli, že so všetkou rozmanitosťou vtákov majú veľa spoločného. Všetky vtáky, rozprávkové aj skutočné, majú rovnaké časti tela. Aké časti tela majú vtáky?
Deti: - telo, krídla, chvost, hlava, krk, labky, zobák.
Otázka: - Hlavnou ozdobou každého čarovného, ​​rozprávkového vtáka je jeho chvost. Aký chvost bude mať váš vták, závisí od vašej fantázie. Výber farieb, ich kombinácia, tvar pierok - to všetko je vašou túžbou. Každý bude mať svoj vlastný jedinečný Firebird. Čím je vtáčik nezvyčajnejší a zaujímavejší, tým viac radosti a šťastia prinesie obyvateľom Kvetného mesta.
Otázka: Skôr ako začneme, zahráme si s vami.
Fyzické cvičenie „Kŕdeľ vtákov“
Kŕdeľ vtákov letí na juh, obloha je modrá (deti mávajú rukami ako krídla,
Ak chcete lietať rýchlejšie, musíte mávať krídlami (deti mávajú rukami intenzívnejšie)
Slnko svieti na jasnej oblohe, astronaut letí v rakete (natiahnutie - ruky hore)
A dole sú lesy, polia, zem sa rozprestiera (nakloňte sa dopredu, ruky roztiahnite nabok)
Vtáky začali zostupovať, všetci sa posadili na čistinku,
Majú pred sebou dlhú cestu, vtáčiky si potrebujú oddýchnuť (deti sa posadili)
A opäť je čas vyraziť na cestu, máme toho veľa na lietanie (deti vstávajú a mávajú „krídlami“)
Tu prichádza juh. Na zdravie, na zdravie! Je čas, aby sme pristáli.
Otázka: Teraz začnime pracovať. Čo vidíš pred sebou?
D: - Geometrické tvary (obdĺžniky, štvorce)
Otázka: - Aký tvar potrebujeme pre telo vtáka?
D: - Oválne
O: - Máte ovál? (Nie) Vezmite do rúk najväčší obdĺžnik - toto bude telo vtáka, ako sa dá zmeniť na ovál?
D: - Odstrihnite rohy
Otázka: Hlava a telo sú vyrezané zo štvorcových a obdĺžnikových polotovarov.
-Položíme hlavné časti na list (zobrazenie fáz práce)
-Prilepte na telo, krídla, hlavu, dostanete vtáčika z rozprávky ?
Otázka: -Vaše vtáky nemajú chvost. Na stoloch máte pásiky papiera, ktoré sú vhodné na chvost. To, ako to vykreslíte, závisí od vášho dizajnu. Výber farieb, ich kombinácia; tvar pierok a ozdoba vtáčika je všetko vašou túžbou. Každý dostane svojho, jedinečného rozprávkového vtáčika.
(Samostatná tvorivá činnosť detí).
Otázka: - Teraz, chlapci, položme svoje Firebirdy na náš stôl a obdivujme ich.
- Chlapci, zabudli ste, prečo sme vytvorili také krásne vtáky Firebirds? Čo bolo pre vás najťažšie? Koho vtáčí chvost je podľa vás najzaujímavejší a najkrajší? Výborne, každý ukázal svoju fantáziu a snažil sa. Večer podpíšeme obálku a pošleme naše vtáčiky do Kvetinového mesta.

Valentina Voroshnina

« Zhrnutie lekcie o aplikácii v seniorskej skupine« Rozprávkový vták» -2.

Cieľ: naučiť deti vystupovať nášivka podľa vzoru pomocou farebného papiera rôznych farieb. Vzbudiť záujem o tento typ práce.

Úlohy:

Vzdelávacie: naučiť sa sprostredkovať obraz rozprávkový vták, vyjadrujúce jeho nezvyčajnosť a jas, zdobia jednotlivé časti a detaily obrazu, posilňujú schopnosť detí vystrihnúť časti objektu rôznych tvarov a skladať z nich obraz. Posilnite schopnosť vystrihnúť symetrické časti z papiera preloženého na polovicu.

Vývojový: rozvíjať predstavivosť, aktivitu, kreativitu, schopnosť vyzdvihnúť krásne diela, hovoriť o nich, ako aj rozvíjať pozornosť a vizuálnu kontrolu akcií rúk.

Vzdelávacie: pestovať presnosť, vytrvalosť, rešpekt a záujem o kultúru ruského ľudu a národov sveta, túžbu naučiť sa vytvárať produkty, ktoré potešia ostatných.

Materiál a vybavenie: vzorka « Rozprávkový vták» , ilustrácie vtákov, ilustrácie pre rozprávky"Malý hrbatý kôň", "Teplo- vták a Vasilisa princezná» A "Ivan Tsarevich a šedý vlk", zvukový záznam „Hlasovať vtákov» , "Zvuky lesa". Farebný kartón, prúžky farebného papiera, lepidlo, nožnice, obrúsok.

Prípravné práce: čítanie ruského ľudu rozprávky"Teplo- vták a Vasilisa princezná» , "Malý hrbatý kôň" a iné.Skúmanie ilustrácií. Lekcia modelovania na danú tému« Rozprávkový vták» , kreslenie vtákov.

Priebeh lekcie

Učiteľ sa stretáva s deťmi slová:

Ticho, deti, nerobte hluk,

náš neplašiť rozprávku.

Tu sa dejú zázraky...

Rozprávka je zatiaľ skrytá!

Nebuď smutný, usmievaj sa

Rozprávka nás prekvapí!

Chlapci, páči sa vám rozprávky? Ako veľmi miluješ, viem hádať. Ale koľko ich poznáte?

Teraz budem čítať frázy z rozprávky, a budete musieť uhádnuť, odkiaľ je táto fráza - od konca, začiatku alebo stredu rozprávky. Porozprávame sa s vami gestami: ak je toto začiatok rozprávky, potom stačí zdvihnúť pravú ruku; ak je zo stredu rozprávky- dlane oboch rúk sú otočené smerom ku mne; ak je toto koniec, potom treba vaše dlane zložiť k sebe.

"Ako dlho je to krátke?"

“Lukomorye má zelený dub”

"To bolo dávno"

"A bol som tam. Med pil pivo."

"Žil raz..."

Správny. Nie nadarmo sme toľko s vami čítať rozprávky.

Viete, chlapci, dnes si zaspomíname rozprávky, v ktorej žije Teplo Vták. Deti volajú rozprávky: "Ivan Tsarevich a šedý vlk", "Teplo- vták a Vasilisa princezná» , "Malý hrbatý kôň".

Téma našej triedy« Rozprávkový vták» . Chlapci, chcem, aby ste stvárnili svojho rozprávkový vták, ale najprv ti navrhujem, aby si si pozrel ten môj rozprávková lúka, kde sa zišlo najrozmanitejších ľudí vtákov(deti sa pozerajú vtáky na podnose) . Od dávnych čias v rozprávky rôzne národy sveta veľmi často prezentujú obraz vtákov, prináša ľuďom šťastie, svetlo, šťastie.

Obrázok vtákov k nám prišiel z dávnej minulosti. Naši predkovia radi zobrazovali vtákov a dať im báječné schopnosti, vyšívali ich na všetky druhy amuletov, uterákov a odevov. Zdobili domáce potreby. V čom je rozdiel báječné vtáky od obyčajných(odpovede detí) .

Áno, tieto vtáky sú farebné, so vzormi, majú neobvyklé krídla, chvosty, hrebene. Čo majú spoločné? (odpovede detí)

Máte pravdu, chlapci, že pri všetkej rozmanitosti vtákov, majú toho veľa všeobecný: telo, hlava, chvost, perie. Všetky vtákov, A báječné a skutočné majú rovnaké časti tela.

Teraz vystrihneme siluetu vtáky bez chvosta. Povedzte mi, ako správne používať nožnice?

Odpovede detí a učiteľ ukazuje postupnosť strihania.

Teraz už len musíme doplniť obrázok. A hlavná ozdoba každej mágie, rozprávkového vtáka - toto je jeho chvost. Pre neho vystrihneme pierka rôznych farieb.

Hlavné diely položíme na plech a prilepíme (Zobrazujú sa fázy práce.)

Pozrite sa na vzorku a znova si zapamätajte postup rezania.

Potom, čo ste vystrihli všetky detaily pre chvost, musíte zafarbiť siluetu vtákov farbičky.

Každý bude mať svoj vlastný, jedinečný rozprávkový vták. Čím nezvyčajnejšie, tým to bude zaujímavejšie vták, tým viac radosti a šťastia to prinesie.

Samostatná tvorivá činnosť detí. Samostatná práca.

Zhrnutie

Venujte pozornosť presnosti práce, prehovor návrhy na zlepšenie remesla.

Dnes ste odviedli dobrú prácu a dnes tu máme celé stádo « rozprávkové vtáky» . uvažujme vtáky a obdivovať ich. Urobili ste nádherné remeslá.

Trieda ukončená.

Irina Smirnová

Cieľ: Zoznámenie detí s rozprávkami A. S. Puškina.

Úlohy:

Vzdelávanie ja:

Zoznámenie detí s rozprávkou A. S. Puškina „Zlatá rybka“;

Rozvíjajte zručnosť vystrihovania kruhov stupnice z niekoľkokrát preloženého papiera.

Rozvíjať ja:

Rozvíjajte schopnosť plánovať fázy svojich akcií, nezávisle si vyberte materiál pre aplikáciu.

Rozvíjať u detí schopnosť vytvárať výrazný umelecký obraz zlatej rybky.

Zvýšený a ja:

Kultivujte presnosť pri práci s nožnicami a lepidlom.

Priebeh lekcie:

Úvodná časť (problematická):

Hrá hudba („Na návšteve Skazky“)

Vychovávateľ: Tak ahojte deti!

Vitajte tu

Kde sú realita a sny, kde sú príbehy a knihy?

Niekedy na nerozoznanie.

Do krajiny fantázie bohatých

Pozývame vás pozrieť si:

Do sveta Puškinových rozprávok, chlapci,

Čaká nás čarovná cesta... Zdá sa, že k nám niekto prišiel?

Vchádza stará mama (prezlečený dospelý)

„Ty hlupák, ty prostáčik!

Nevedeli ste, ako vziať výkupné za ryby!

Keby si len mohol od nej vziať koryto,

Naša je úplne rozdelená."

babička: Ahojte chalani! Spoznávaš ma? Z akej rozprávky som k vám prišiel? Nájdite na svojich stoloch ďalšie postavičky z mojej rozprávky. (deti nájdu obrázky).

Čo sa dedko ako prvé spýtal zlatej rybky? (odpovede detí)

A potom? A ako to celé skončilo? (odpovede detí)

babička:Áno, spýtal som sa zlatej rybky -

„Chcem byť pani mora,

Aby som mohol žiť v Okiyan-Sea,

Aby mi zlatá rybka slúžila

A ona by bola na mojich úlohách." Áno, a nezostalo mi nič... No, to som sa nepýtal, prečo sa ryba hnevala? (odpovede detí)

Keby som stretol zlatú rybku, poprosil by som ju o odpustenie a ona by odplávala do modrého mora... (plače)

Hlavná časť:

Vychovávateľ: No, ak ste babička a naozaj sa kajáte a chcete požiadať Zlatú rybku o odpustenie, chlapci a ja vám pomôžeme. Pomôžeme vám chlapci? (Áno) Urobme zlatú rybku. Pozri, máme farebný papier, lepidlo a nožnice. Dokážete z toho urobiť zlatú rybku? (odpovede detí)

Deti si samostatne vyberajú materiál, s ktorým budú pracovať.

Vychovávateľ: Chlapi, čím je ryba pokrytá (šupinami). Ako urobíte váhu? (z kruhov) Potrebujete však veľa kruhov? Dnes vám ukážem spôsob, ako rýchlo urobiť veľa kruhov. Vezmite žltý pás papiera, zložte ho na polovicu a znova nakreslite kruh a vystrihnite ho bez rozloženia. No, čo sa stalo? Skúste to znova.


Deti vykonávajú prácu samostatne.

Záverečná časť:

babička: Aké krásne ryby máte! Sú naozaj čarovné? (odpovede detí)

Babička prosí rybu o odpustenie.

babička: Ste tak skvelí, zahrajte si so mnou jednu hru – hru „Magic Chest“.

Truhlica obsahuje predmety z rôznych rozprávok od A. S. Puškina. Deti striedavo idú k truhlici, vyberajú predmet a pomenujú rozprávku a hrdinu, ktorý je s týmto predmetom spojený.

Apple („Príbeh o spiacej princeznej a siedmich rytieroch“)

Mirror („Príbeh o spiacej princeznej a siedmich rytieroch“)

Lano („Príbeh kňaza a jeho robotníka Balda“)

Splnili sme všetky moje úlohy a je čas, aby som sa vrátil k rozprávke, môj starý otec sa bezo mňa asi nudil. (rozlúči sa, odchádza)

Vychovávateľ:

Chlapci, v akej rozprávke sme sa dnes ocitli? (odpovede detí) Kto napísal túto rozprávku? (Pushkin) Výborne! Pamätáte si, že zlatá rybka v rozprávke splnila želania a máte nejakú drahocennú túžbu? (odpovede detí) Poprajme to rybe, a aby sa to splnilo, zaraďme rybu do našej skupiny.

Deti a ich učiteľ zbierajú ryby do girlandy a zdobia skupinu.



Publikácie k téme:

Zhrnutie GCD na aplikáciu v prípravnej skupine na tému: „Zlatá rybka v akváriu“

Téma: „Zlatá rybka“ podľa rozprávky A. S. Puškina „Rozprávka o rybárovi a rybke“ Ciele: -Pomôcť deťom pocítiť vlastnosti výtvarného umenia.

Obsah programu: Edukačný: - Naučte deti kresliť zlatú rybku. - Rozvíjať schopnosť samostatne si vyberať farby.

Aplikácia v seniorskej skupine predškolskej vzdelávacej inštitúcie „Rozprávkový vták“

Vzdelávacia oblasť: nášivka
Cieľ: Zvládnutie techniky symetrického rezania siluety pomocou rôznych spôsobov pripevnenia materiálu na pozadie na získanie objemovej aplikácie.
Úlohy:
1. Naučte deti spájať skutočné a rozprávkové obrázky.
Na základe získaných dojmov (v procese prípravných prác) navrhnite vytvoriť v aplikácii obraz rozprávkového vtáka, ktorý sprostredkuje jeho nezvyčajnosť a jas pomocou dekoratívnych prvkov.
2. Pokračujte v oboznamovaní detí s 3D aplikáciou. Ukážte, ako vystrihnúť siluetu vtáka z papiera preloženého na polovicu.
3. Rozvinúť vizuálnu kontrolu akcií rúk.
4. Dajte každému dieťaťu príležitosť ukázať nezávislosť pri výbere spôsobov zdobenia práce a kreativity.
5. Pestujte si priateľský vzťah k druhým.
Materiál a výbava:
Výstava prác na tému „Rozprávkové vtáčiky“ vyrobených rôznymi spôsobmi. Zvukový záznam „Vtáčie hlasy“, „Zvuky lesa“ atď. Farebný kartón, prúžky farebného papiera, konfety, lepidlo, štetec na lepidlo, nožnice, obrúsok atď.
Prípravné práce:
Čítanie ruskej ľudovej rozprávky „Vták Ohnivák a Vasilisa princezná“, „Kôň hrbatý“ od P. P. Ershova atď. Preskúmanie ilustrácií, pohľadníc s obrázkami vtákov. Lekcia modelovania na tému „Rozprávkový vtáčik“, kreslenie vtákov.

Priebeh lekcie:

Ahojte chalani. Dnes sa kurz aplikácií začína nezvyčajným spôsobom.
Ticho, deti, nerobte hluk.
Nezľaknite sa našej rozprávky
Tu sa dejú zázraky
Rozprávka je zatiaľ skrytá!
Nebuď smutný, usmievaj sa
Rozprávka nám dáva prekvapenie.
Vychovávateľ: Deti, pozrite sa na strom a pozrime sa na vtáky na strome a pomenujte, aké vtáky vidíme na strome.
(vrabec, straka, sýkorka, škovránok, slávik, hrdlička, vrana).

Vychovávateľ: Deti, pozrite sa, je tu ďalší vták, nezvyčajný, čím sa líši od ostatných vtákov?
Deti: Toto je báječný vták.
Vychovávateľ: Prečo si myslíte, že tento vták je úžasný?
(Operie je jasnejšie, krásne, nezvyčajný hrebeň, maľovaný chvost)
Vychovávateľ: Čo majú všetky vtáky spoločné?
Pracujte podľa schémy.
(hlava, telo, krídla, labky, chvost, zobák, oči)
Vychovávateľ: Deti, v akých rozprávkach sme stretli vtáčika z rozprávky?
"Ivan Tsarevich a sivý vlk".
"Firebird a Vasilisa the Beautiful."
"Malý hrbatý kôň."
Deti, pozrime sa, aké krásne sú rozprávkové vtáčiky.
(zobrazenie snímky)


Vychovávateľ: Deti, navrhujem, aby ste boli trochu kreatívni a ozdobili vtáčika nezvyčajným spôsobom. Máme šablóny na telo vtákov a rôznofarebné štipce, pomocou štipcov pridajte chvost, krídla, zobák a pozrite sa, aký krásny vták ste mať. (práca na koberci)


Chlapci, chceli by ste sa premeniť na rozprávkového vtáka nevšednej krásy?
Relax pri hudbe, premena na rozprávkového vtáka.
Prejdem sa lesom.
Je tam veľa vtákov
Všetci sa trepotajú a spievajú.
Stavajú sa teplé hniezda.
Pedagóg: Navrhujem, aby ste sa presunuli na „Workshop Rozprávky“
vytvorte si svojho vlastného krásneho jedinečného „Rozprávkového vtáka“
.Učiteľská ukážka.
- Správne ste poznamenali, že so všetkou rozmanitosťou vtákov majú veľa spoločného. Všetky vtáky, rozprávkové aj skutočné, majú rovnaké časti tela (trup, hlava, chvost atď.). Teraz vám ukážem, ako môžete vystrihnúť siluetu vtáka bez chvosta - urobíme to neskôr.
- Silueta sa dá vystrihnúť z papiera preloženého na polovicu. Kto mi povie, ako správne zložiť papier na polovicu a za ktorú stranu držať obrobok? (odpovede detí a učiteľ ukáže postupnosť strihania).
- Začínam rezať od tela. Držím obrobok vodorovne za líniu skladania. Nožnice položím na ľavý dolný roh a približne do stredu obrobku vystrihnem poloválny (veľký kopec). Potom strihnem rovno - toto je krk. Krk ide do hlavy (malý kopec) a končí ostrým zobákom. Pozrite sa na diagram a znova si zapamätajte postupnosť rezania obrysu.
(deti si samy vystrihnú siluetu vtáčika).
- Telo vtáka prilepíme na plachtu a krk a hlava budú voľne smerovať dopredu. Takto získame nie plochý, ale trojrozmerný obraz, ktorý dá nášmu vtákovi život. Vtáčik dôležito sklonil hlavu a zdalo sa, že sa chystá opustiť list a odletieť.
- Teraz musíme dokončiť obrázok. A hlavnou ozdobou každého čarovného, ​​rozprávkového vtáka je jeho chvost. To, ako to vykreslíte, závisí od vášho dizajnu. Výber farieb, ich kombinácia; tvar pierok a ozdoba vtáčika je všetko vašou túžbou. Každý dostane svojho vlastného, ​​jedinečného Vtáčika. Čím je vták nezvyčajnejší a zaujímavejší, tým viac radosti a šťastia prinesie.
Učiteľ pozve deti, aby išli na „Rozprávkovú dielňu“
Deti idú k stolom.
Prstová gymnastika: Malé vtáky
Vtáky sú malé
Leteli sme po oblohe
Vtáky sú malé
Sadnite si na dlaň
Privítajme vtáky
Zavolajme vtáky
A zistíme vrabca
Miláčika hneď chytíme
Bude spievať pre dieťa
V pozlátenej klietke
Oh, problémy, oh problémy
Odletel navždy
Cez vysokú horu
Nad širokou riekou.
Opakujte s deťmi pravidlá práce s nožnicami.
(samostatná tvorivá činnosť detí).
Organizácia výstavy.
- Chlapci, máme celý kŕdeľ vtákov. Pozrime sa na vtáky a obdivujme ich.
(rozbor detských prác).

téma "Rozprávkový vták"

Cieľ:
naučiť sa sprostredkovať obraz rozprávkového vtáčika technikou nášivky
Úlohy:
vzdelávacie: - upevniť vedomosti o žánri maľby zvierat, o studených a teplých farbách. - zvládnuť techniku ​​symetrického rezu siluety; - sprostredkovať nezvyčajnosť a jas pomocou dekoratívnych prvkov. rozvíjanie: -rozvíjať vizuálnu pamäť, tvorivé myslenie; vychovávať: - pestovať priateľský vzťah k druhým; - dať každému dieťaťu príležitosť ukázať nezávislosť pri výbere spôsobov zdobenia práce a kreativity. Vybavenie: Prezentácia skutočných a fantastických vtákov, dizajn pracovnej dosky „Rozprávkový vtáčik“, melódia „Návšteva rozprávky“, obálky s farebnými štvorčekmi (studené a teplé farby). Materiál: Farebný kartón, prúžky farebného papiera, konfety, lepidlo, nožnice, obrúsky atď.
POKROK TRIEDY
Rozprávanie hádaniek: Nesedí pokojne a šíri správy na svojom chvoste. (Straka) V noci lieta na lov, cez deň nevidí a nechce spať. (sova) V zime sú na konároch jablká! Zbierajte ich rýchlo! A zrazu jablká vyleteli hore, Veď toto je... (Hýly) Lesný telegrafista za zvuku štebotu, zvonenia a pískania klope v lese: „Ahoj, drozd, kamoš!“ A znamenia... (ďateľ) - Povedz mi, ako ich všetkých nazveme jedným spoločným slovom? (Vtáky).

3. Prezentácia. "Rozprávkové vtáky" Snímky 6-8

Melódia znie... („Návšteva rozprávky“)
Dnes tu máme nezvyčajnú aktivitu.Chcem vás pozvať do rozprávkového lesa. Pozri, kto to je? Má pre nás list v zobáku. - Ahojte chlapci! Počula som, že viete vyrábať vtáčiky technikou nášivky z farebného papiera, priniesla som vám pozdravy od všetkých našich vtáčikov a veľkú prosbu: vyrobiť nezvyčajné, rozprávkové vtáčiky. Radi by sme v našom lese otvorili výstavu remesiel na “Vtáčie slávnosti”, preto sme sa rozhodli osloviť Vás s touto prosbou. Pomôžte nám prosím! - Ako sa volá žáner v umení, kde umelec zobrazuje zvieratá a vtáky?
(zvieracie)
- Tak aké vtáky dnes predvedieme v triede? (Úžasné). - Správne, téma našej lekcie je „Rozprávkový vták“. Od dávnych čias bol obraz vtáka často prítomný v rozprávkach rôznych národov sveta, prináša ľuďom šťastie, svetlo a šťastie. Pamätajte a pomenujte rozprávky, karikatúry, kde je obraz rozprávkového vtáka („Labutia princezná“, „Finist - Jasný sokol“, „Firebird.“) - Obraz vtáka k nám prišiel z vzdialenej minulosti. Naši predkovia veľmi radi zobrazovali vtáky a obdarovávali ich báječnými silami, vyšívali ich na všetky druhy amuletov, uterákov a odevov. Zdobili domáce potreby. - Čím sa líšia rozprávkové vtáky od obyčajných? - Áno, tieto vtáky sú farebné, so vzormi, majú nezvyčajné krídla, chvosty, hrebene. - Čo majú spoločné? - Správne ste poznamenali, že so všetkou rozmanitosťou vtákov majú veľa spoločného. Všetky vtáky, rozprávkové aj skutočné, majú rovnaké časti tela (trup, hlava, chvost atď.).
III. Minúta telesnej výchovy.

Prstová gymnastika
Začnite ukazovákmi oboch rúk. Tento môj prst tancuje, Tento kreslí kruh. Tento prst obratne skáče, ako ľahká, ľahká guľa. A môj malíček, môj drobec, škrabe pazúrom ako myš. A môj veľký tučný chlap si ľahol na bok.
IV. Praktická časť

1. Cvičenie na zvládnutie „teplých“ a „studených“ farieb
- Koľko farieb má dúha? Zoznam. – Na vašich stoloch sú obálky. Musíte dať farby dúhy do poriadku. Vyberte „teplé“ farby zo všetkých farieb dúhy.
- Rozprávali sme sa o rozprávkových vtákoch, pozreli sme sa, ako ich umelci zobrazovali v rozprávkach. A teraz vám navrhujem, aby ste dokončili „Rozprávkového vtáka“ pomocou techniky aplikácie.
2. Bezpečnostné opatrenia pri práci s nožnicami a lepidlom

3. Predvedenie hotového výrobku
Skúška hotovej vzorky remesla. -Chlapci, pozrite sa na ukážku našej budúcej aplikácie. Aké vlastnosti by ste si všimli? (Malé oválne telo, pružný predĺžený krk s malou hlavou, huňatý dlhý chvost a pestré farby). - Teraz vám ukážem, ako môžete vystrihnúť siluetu vtáka bez chvosta - Chlapci, aby ste získali symetrickú siluetu, musíte zložiť farebný papier na polovicu, naniesť šablónu na líniu ohybu, obkresliť ju jednoduchým ceruzku a začnite rezať z tela pozdĺž výsledného obrysu. Držím obrobok vodorovne za líniu skladania. Nožnice položím na ľavý dolný roh a približne do stredu obrobku vystrihnem poloválny (veľký kopec). Potom som strihol rovno - to je krk. Krk ide do hlavy (malý kopec) a končí ostrým zobákom.
4. Samostatná práca na úlohe
Pozrite sa na diagram a znova si zapamätajte postupnosť rezania obrysu. (deti si samy vystrihnú siluetu vtáčika). - Telo vtáka prilepíme na plachtu a krk a hlava budú voľne smerovať dopredu. Takto získame nie plochý, ale trojrozmerný obraz, ktorý dá nášmu vtákovi život. Vtáčik dôležito sklonil hlavu a zdalo sa, že sa chystá opustiť list a odletieť. - Teraz musíme dokončiť obrázok. A hlavnou ozdobou každého čarovného, ​​rozprávkového vtáka je jeho chvost. To, ako to vykreslíte, závisí od vášho dizajnu. Výber farieb, ich kombinácia; tvar pierok a ozdoba vtáčika je všetko vašou túžbou. (samostatná tvorivá činnosť detí).
5. Zapínanie

V. Zhrnutie

1. Porovnanie so vzorkou (+) a (-)
Detské práce pripevňujeme na tabuľu k Rozprávkovému vtáčikovi. Upozorňujem na estetické posúdenie vybranej farby vtáka a pozadia, presnosti prevedenia, jeho individuálnych vlastností a pod., dávame návrhy na zlepšenie remesla.
Každý pripne odznak na hotové remeslo: červený - „Som spokojný so svojou prácou, urobil som všetko správne“; oranžová – „dobre urobené, sú návrhy na dokončenie práce“, modrá – „sú tam nedostatky, dalo sa to urobiť lepšie“. - Rozprávkový vtáčik vás všetkých chváli a obdivuje vašu prácu. Ďakuje vám, že ste odpovedali na jej žiadosť.
2. Odraz.
- Naša lekcia sa skončila. Dnes ste odviedli skvelú prácu a urobili ste nádherné remeslá. Ďakujem. Ak sa vám lekcia páčila a bola pre vás veľmi zaujímavá práca, vezmite si štvorec „teplej“ farby a ak ste sa na lekcii nudili a nemali ste záujem, vezmite si štvorec „studenej“ farby.

Páčil sa vám článok? Zdieľaj to